Gündem Haberleri

  Denizde dehşet

  Hürriyet Haber
  30.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir bilimkurgu gerilim filmi olan ‘Virüs’ bugün gösterime giriyor. Başrollerinde Jamie Lee Curtis, William Baldwin ve Donald Sutherland'in oynadıkları filmin düşman unsuru, insan türünü imha edilmesi gereken bir virüs olarak gören enerji kökenli bir varlık.

  James Cameron'ın ‘‘The Abyss’’, ‘‘Terminator 2’’ ve ‘‘Titanic’’ gibi filmlerinde görsel efekt süpervizörlüğü yapan John Bruno'nun ilk kez yönetmen koltuğuna oturarak çektiği ‘‘Virüs’’, dünya dışı yaratıklar ile insanlar arasındaki ölüm kalım mücadelesini temel alan, benzerlerini defalarca izlediğimiz bir gerilim.

  Sea Star adlı eski model bir kurtarma gemisinin mürettebatı, okyanusta kasırgaya yakalanır ve rastladıkları hareket halinde olmayan bir gemiye sığınır. Yüksek teknolojiye dayalı radarlarla, elektronik aygıtlarla donatılmış olan bu Rus bilim gemisi terk edilmiş gibidir. Ancak Sea Star'ın mürettebatı bir anda kendilerini son derece güçlü bir elektronik gücün saldırısı karşısında bulurlar.

  ‘‘Virüs’’ Howard Cobb'un çizdiği, Chuck Pfaffer'ın yazdığı aynı adlı bir çizgi romandan uyarlanmış. Öykünün akışında birçok değişiklik yapılmakla birlikte, senaryo, çizgi romanda Chuck Pfaffer'ın kurduğu temele dayandırılmış. ‘‘Titanic’’ çalışmaları sırasında James Cameron'ın ‘‘bu filmle sen ilgilenir misin?’’ demesi üzerine senaryo taslağını okuyan Bruno, çizgi romanı bildiği halde taslağı karmaşık bulduğu için önce projeye yanaşmamış, ama aklından da çıkarmamış. Titanic gemisinin enkazına dalış yaptıkları sıralarda üç kez kasırgaya yakalanmışlar, bundan ilham alan Bruno, ‘‘Virüs’’ün öyküsünün kasırganın ortasında geçmesi gerektiğini düşünmüş. Yapımcı Gale Anne Hurd (Terminator, Alien, Armageddon) ile görüşüp, çizgi romanda olayın geçtiği Çin gemisinin Rus gemisi, uzaydaki istasyonun da Ruslar'a ait MIR uzay istasyonu olması ve kasırga gibi koşulları kabul ettirince, ‘‘Virüs’’ projesine başlanmış. John Bruno, senaristler Dennis Feldman (Species), Jonathan Hensleigh (Armageddon) ve Chuck Pfarrer (çizgi romanın yaratıcısı) ile birlikte çalışmış.

  Oyunculara gelince: Son olarak, ünlendiği ‘‘Hallowen’’in 20 yıl sonrasını anlatan ‘‘Hallowen H20’’de izlediğimiz Jamie Lee Curtis, Sea Star gemisinin kadın kılavuz kaptanı Kelly ‘‘Kit’’ Foster'ı oynuyor. Yılların oyuncusu Donald Sutherland, Sea Star'ın kaptanı Everton rolünde. Hepsi aktör Baldwin kardeşlerden William Baldwin (Olağan Şüpheliler'den hatırlayacaksınız) de Sea Star'ın mühendislerinden birini canlandırıyor. Filmde düşman unsuru olarak, gözle görünmeyen bir enerji akımı var. Uzaydan gelen bu varlık gerektiğinde çoğalarak etten kemikten çok sayıda makineleşmiş yaratıklar haline gelebiliyor.

  Bol bol görsel efektin kullanıldığı ‘‘Virüs’’, görsel efekt süpervizörü olarak harikalar yaratmış olan John Bruno'nun yönettiği ilk film olarak, türün meraklıları tarafından çok şey beklenmeden seyredilebilir.

  VİRÜS

  VİRUS

  Yönetmen: John Bruno

  Senaryo: Dennis Feldman, Jonathan Hensleigh, Chuck Pfarrer

  Görüntü: David Eggby

  Müzik: Joel McNeely

  Oyuncular: Jamie Lee Curtis (Kelly 'Kit' Foster), William Baldwin (Steve Baker), Donald Sutherland (Kaptan Everton), Joanna Pacula (Nadia), Marshall Bell (Squeaky)...

  1998 ABD yapımı, 100 dk.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı