Gündem Haberleri

  Denizcilik Fakültesi’ne Çevre Duyarlılık Belgesi

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en iyi beş denizcilik fakültesi arasında yer alan İTÜ Denizcilik Fakültesi, geçtiğimiz günlerde denizcilik eğitiminde dünyada, genel eğitimde ise Avrupa'da ilk olarak aldığı ISO 9002 kalite güvence belgesinin ardından ISO 14001 Çevre Duyarlılık Belgesi almaya hak kazandı.

  Türkiye'nin ilk kalite belgeli fakültesi ünvanını da elinde bulunduran İTÜ Denizcilik Fakültesi, eğitim gemisi M/S Akdeniz'de düzenlenen törenle İtalya Kalite Belgelendirme Kuruluşu (RİNA) tarafından verilen kalite belgesini aldı. Fakültenin Dekanı Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, aldıkları belgenin, çevre kirliliği konusunda uluslararası standartları sağladıklarının bir göstergesi olduğunu belirtti. İTÜ Denizcilik Fakültesi'nin uluslararası hedefleri olan bir eğitim kuruluşu olduğunu söyleyerek ‘‘Fakültemize, Türkiye denizcilik eğitimimin uluslararası temsilcisi olma resmi görevi verilmiştir. Bu nedenle en saygın, en zor, en ciddi 2 IACS üyesi RIMNA ve Klas NK gibi klas kuruluşlarından bu belgeler alınmıştır’’ dedi.

  Dekan Prof. Dr. Sağ, ISO 9002 kalite güvence belgesini (RİNA) Genel Direktör Yardımcısı Giuliano’dan alırken, Rektör Prof. Dr. Gülsün Sağlamer ise 14001 çevre duyarlılık belgesini İtalya İstanbul Başkonsolosu Roberto Pietrosanta’dan aldı. Törene katılarak kendilerine destek veren Ediz Hun’a ise şükran plaketini Rektör Prof. Dr. Sağlamer verdi. Fakülte daha önce de Japonya'dan İSO 9002 Kalite Güvence Belgesi almıştı.

  Gemi maketli bir pastanın kesilerek konuklara ikram edildiği törende, İTÜ camiasından davetlilerle öğrenciler de buldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı