GeriGündem Deniz ve mehtap hâlâ seni soruyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deniz ve mehtap hâlâ seni soruyor

Müziğin unutulmazları arasına giren Dario Moreno, tam 30 yıl önce bugün

47 yaşındayken yaşama veda etti. Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de çok sevilen sanatçıyı ölüm, bir seyahat sırasında, çok sevdiği İstanbul'da, Yeşilköy Havalimanı'nda yakaladı. Ama o günden bugüne ünlü sanatçı asla unutulmadı.

AKDENİZ kokan sesi, güler yüzü ve sempatik davranışlarıyla dünyanın her köşesinde müzikseverlerin kalbinde taht kuran Dario Moreno, İzmir doğumlu bir Levanten olduğunu asla unutmadı ve Türkiye'yi daima vatanı bildi. 1921 yılında İzmir'de doğan ve asıl adı Davi Arugete olan sanatçı, genç yaşta babasını kaybetti. İzmir'in Mezarlıkbaşı semtinde büyüyen Moreno, daha sonra Asansör semtine taşındı. Ailesiyle birlikte Meksika'ya göç eden Moreno, hukuk eğitimi gördü. Ama bu arada müzikle de çok yakından ilgileniyordu. Dario Moreno, 1949'da önce ‘‘Bobino’’ adlı ünlü kulüpte, sonra da ‘‘Alhamra’’da adını duyurdu. Avrupa'da, özellikle Fransa'da çok büyük bir üne kavuşan Moreno ‘‘Operetin Prensi’’ diye tanınan Luis Mariano ile sahneye çıktı. İki genç yetenek, Charles Aznavour ve Gilbert Becaud tarafından yazılan başta ‘‘Me que me que, mais qu'est-ce que c'est?’’ olmak üzere, ‘‘Coucouroucoucou’’, ‘‘Si tu vas a Rio’’ ve ‘‘Quizas, quizas, quizas’’ gibi şarkılarla dünya çapında üne kavuştu.

Birçok filmde de rol alan Moreno, Brigitte Bardot ile çevirdiği ‘‘Voulez-vous danser avec moi?’’ filmindeki dans sahnesiyle belleklere kazındı.

Dario Moreno sık sık geldiği, kaldığı ve sahneye çıktığı Türkiye'de de çok sevildi. Bugün, unutulmaz şarkılarından biri olan ‘‘Deniz ve Mehtap’’ta olduğu gibi, aşka ait her şey ve herkes soruyor: ‘‘Neredesin?..’’

Dillerden düşmeyen şarkı

Deniz ve mehtap/ Sordular seni neredesin?

Nasıl derim terk etti / Anladılar ki aşkımız bitti

Alay ettiler benle hep / Sen oldun bak bunlara sebep

Mehtap dedi gördüm, ahh onu/ Belinde erkek kolu

Deniz güldü halime / Bir avuç su verdi elime

Biterse gözyaşın al, dedi/ doldur tekrar yerine

Unutulmaz şarkıları

Canım İzmir

Caminito

Granada

La Bamba

Etranger Au Paradis

L'air du Bresilien

İstanbul Kızları

Sarı Kanaryam

Yavaş Yavaş

Doucement les Amis

C'est Ça Que J'aime

C'etait Une Nuit Bleue

Hatıralar Hayal OlduFalse
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle