GeriGündem Deniz taşımacılığı yolsuzluğu davası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deniz taşımacılığı yolsuzluğu davası

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 1998-2001 yılları arasında yurtdışından aldığı askeri malzeme ve mühimmatların deniz yoluyla nakliyesine ilişkin ihale ve protokollerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla açılan davaya devam edildi.

Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, 6 sanık ile sanıkların avukatları katıldılar.
Duruşmada, Milli Savunma Bakanlığı Dış Tedarik Dairesi Sözleşmeler Şube Müdür vekilliğinden emekli binbaşı Sinan Caynak İngiltere'de yaşaması ve yarın bu ülkeye gidecek olması nedeniyle savunma yaptı.

“Görevi kötüye kullanmak” suçundan yargılanan Caynak, suçlamaların temelsiz olduğunu ve somut delillere dayanmadığını öne sürdü.

Caynak, taşımacılık işlerinde Deniz Nakliyat firmasıyla 1 yıllık protokol yapılması sonucu rekabet ortamı sağlanmadığı için kamu zararına yol açıldığı suçlaması karşısında, Deniz Nakliyat firmasının kamu iktisadi teşebbüsü olduğu ve bu firmaya güvenildiği için seçildiğini bunun da Milli Savunma Bakanlığı'nın tercihi olduğunu söyledi.

Askeri mühimmatın taşınmasında malın cinsi ve miktarı, nakliye süresi, malın yüklendiği ve indirildiği limanların önem taşıdığını ve nakliye fiyatının bu kriterlere göre değişebildiğini dile getiren Caynak, gerekli piyasa araştırmasına göre fiyat belirlendiğini belirtti.

Taşıma işinin Deniz Nakliyat'a verilmesinde, yerli firmaların teşvik edilmesi yönündeki devlet politikasının etkisi olduğunu anlatan Caynak, buna göre yabancı ülke bayrağı taşıyan bir firmanın, yerli firmaya göre yüzde 11 düşük teklif verse bile yerli firmanın tercih edildiğini kaydetti.

Görevde bulunduğu dönemde usulsüz bir işlem yapmadığını savunan Caynak, beraatini talep etti. Caynak, İngiltere'ye gidecek olması nedeniyle gelecek duruşmalardan vareste tutulmasını da istedi.

Askeri Savcı ise iddianamenin somut belgelere dayandığını ifade ederek, davanın temelsiz olduğu savunmasını kabul etmediklerini söyledi.

İdarenin rekabet ortamını sağlayarak, en ucuz, en kaliteli ve en hızlı hizmet alımını yapmakla görevli olduğuna işaret eden Askeri Savcı, yerli deniz taşımacılığı firmalarının korunması yönündeki savunmanın da gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesine karar verilerek, 24 Kasım tarihine ertelendi.

İddianamede, ABD, İspanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden alınan askeri mühimmat, malzeme ve eşyanın, Türkiye'ye deniz yoluyla getirilmesine ilişkin ihale ve işlemlerde, 'görevi ihmal, görevi kötüye kullanma ve bu suçlara iştirak etmekten', dönemin MSB Dış Tedarik Dairesi Başkanlığı görevlileri ile DB Deniz Nakliyat T.A.Ş ve ALKO A.Ş yetkilerinin aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında, 3 ay ile 3 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle