Gündem Haberleri

  Deniz otobüsünde internetten bilet satışı

  Hürriyet Haber
  12.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İDO Genel Müdürü Şeref Dikyar, internetteki ‘www.ido.com.tr.' adresinden rezervasyon ve bilet satış işlemlerine başladıklarını belirterek, ‘‘Hızla gelişen teknolojinin insan hayatına getirdiği kolaylıkları kendi bünyemizde uygulayabilmek için kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaların sonucu olarak İDO müşterileri rezervasyon ve bilet alma gibi işlemlerini koltuklarını dahi seçerek internet üzerinden yapabilecekler. Terminallerimizden kredi kartıyla bilet satışı ve AKBİL dolumu da yapılıyor. İDO bilgi ve rezervasyon hattı olan 0212 516 12 12 numaralı telefonumuz 24 saat süreyle hizmet veriyor. Ayrıca tüm Varan ofislerinde İDO biletleri satılıyor'' dedi.

  Şeref Dikyar, kara taşımacılığının tıkandığı bir dönemde deniz taşımacılığının büyük bir gelişme sağladığını, 30 Ağustos 2000 tarihine kadar 444 bin araç ve 5.5 milyon yolcu taşıdıklarını belirtti. Dikyar, ‘‘Avrupa Birliği'nde olduğu gibi Türkiye'de de transit yakıt kullanma hakkı çıkarılırsa deniz taşımacılığındaki yolcu sayısını ikiye katlayabiliriz. Böylece kara taşımacılığı rahat bir nefes alırken trafik sorunu da ortadan kalkar'' dedi.

  Dikyar, Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu'nun temmuzda deniz taşımacılığında transit yakıt kullanma hakkı için TBMM'ye teklif sunduğunu belirterek, ‘‘Avrupa Birliği'nde uygulanan bu haktan bizler de yararlanmak istiyoruz. Türkiye Denizcilik İşletmeleri yılda 70 milyon, İDO olarak da biz yılda 10 milyona yakın yolcu taşıyoruz. Bu çok büyük bir rakam. Transit yakıt hakkı tanınırsa yolcu taşıma oranını ikiye, hatta üçe katlayabiliriz. Biz İDO olarak günde 30 bin kişinin İstanbul trafiğine çıkmasını engelliyoruz. Transit yakıt hakkı sonrası kara taşımacılığı rahat bir soluk alacak ve İstanbul'da trafik sorunu büyük oranda rahatlayacak'' diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı