Gündem Haberleri

  Deniz Gezmiş'i anma gecesi

  Kudret KARAKULAK/ALİAĞA (İzmir), (DHA)
  15.05.2008 - 17:24 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Aliağa İlçesi'nde, 68 kuşağının sembol isimlerinden Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı.

  Emek Platformu'nun düzenlediği gece Petrol- İş Sendikası Seminer Salonu'nda yapıldı. Geceye, Deniz Gezmiş ile aynı davada yargılanan arkadaşı Mustafa Yalçıner'in yanı sıra bir ulusal televizyonda (ATV) yayınlanan dizide (Hatırla Sevgili) Gezmiş'i canlandıran genç oyuncu Barış Koçak da katıldı.

  Aliağalılar'ın yoğun ilgi gösterdiği gecede 300 kişilik salon yetersiz kaldı. Açıkhava Tiyatrosu'nu tahsis etmeyen Aliağa Belediyesi eleştirildi. Mustafa Yalçıner, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının o gün savunduğu ilkelerinin bugün de ne kadar doğru olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını ileri sürdü, şunları söyledi:

  “Deniz ve arkadaşları sadece tam bağımsız bir Türkiye istiyorlardı. Bugün de vatanını seven herkesin istediği bu. Deniz ve arkadaşları, halklarının kardeşçe ve insanca yaşayabilmesi için emperyalizme karşı mücadele etmiştir. Ülkemiz bugün AB, ABD kuşatması ve dayatması altındadır. İnsanlarımız hızla hükümetin de yardımıyla yoksullaştırılmaya ve dayatmalara maruz kalmaktadır. Deniz ve arkadaşlarının yaptığı mücadeleyi hep birlikte devam ettireceğiz.”

  Genç oyuncu Barış Koçak ise hayranlarının sorularını yanıtladı. Koçak “Hayatımı Deniz Gezmiş'ten önce ve sonra diye ikiye ayırabilirim. Bir dizide oynarken, diziyi yarım bırakarak Deniz Gezmiş'i oynama teklifini kabul ettim. Bu dizi, bu rol bana yeni bir dünya anlayışı kazandırdı ve yeni bir bakış açısını gösterdi. İyi ki diğer diziyi yarım bırakarak Deniz Gezmiş'i oynamışım. Maddi olarak çok cüzi rakamlar kazanmama rağmen manevi yönden çok tatmin edici. Ben bu diziden para kazandın diyemem. Örneğin dizide Avukat Ahmet benden 15 kat daha fazla ücret aldı” diye konuştu.

  Etkinlik okunan şiirler ve söylenen ağıtlarla sona erdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı