Gündem Haberleri

  Deniz Gezmiş'e gözyaşı

  Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)
  04.05.2010 - 16:08 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE'de 68 kuşağı gençlik hareketinin önderlerinden, 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş’in ağabeyi 66 yaşındaki Bora Gezmiş, Denizli’de düzenlenen panelde üniversite öğrencileriyle buluştu. Birkaç gün sonra kardeşinin ölüm yıldönümünde anılacağını hatırlatan ağabey Gezmiş, “Her geçen gün Deniz'e olan özlemimiz artıyor” diyerek gözyaşı döktü.

  PAÜ Düşünce Kulübü'nün, Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlediği panele konuşmacı olarak katılan Bora Gezmiş ilgi gördü. Pamukkale Üniversitesi'ndeki panele Bora Gezmiş'in yanı sıra 68'liler Vakfı Başkan Yardımcısı Merdan Aslan ile İşçi Partisi MKYK üyesi Kamil Dede de konuşmacı olarak katıldı. Bin 500 kişilik salonu üniversiteli öğrenciler tıklım tıklım doldurdu. Her gittiği yerde efsane 68 kuşağını anlatmasının istendiğini aktaran Bora Gezmiş, Amerika'nın 6'ncı filosunu denize döken, bağımsızlık ve demokrasi uğruna mücadele eden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının verdiği mücadelenin başarıya ulaştığını söyledi. Ağabey Gezmiş, “2010 yılında Deniz Gezmiş'in verdiği mücadele hala konuşuluyorsa bu onun davasının başarıya ulaştığını gösteriyor. Onun Ankara'daki mezarı bizim değil, Türkiye'nin oldu. Her gittiğimizde taze çiçekler buluyoruz” dedi.

  ‘GENÇKEN AĞLAMAZDIM, ŞİMDİ AĞLIYORUM’

  Deniz’in mahkemeye çıktığında ‘pişmanım’ sözünü kullanması halinde asılmayacağını hatırlatan Bora Gezmiş, “Babamla birlikte, kendisiyle defalarca konuştuk. Ama mahkemede ‘pişmanım’ kelimesini kullanmadı. Biz onu teselli edeceğimiz yerde o bizi teselli etti. Her geçen gün Deniz'e olan özlemimiz artıyor. Eskiden ağlamazdım ama 66 yaşına geldim artık yaşlandım. Gençken ağlamazdım, artık Deniz aklıma gelince ağlıyorum” diye konuştu.

  Bora Gezmiş gözyaşı dökerken, salonu dolduran öğrenciler de alkışlarla moral vermeye çalıştı. Konuşmasını gözyaşları içinde tamamlayan ağabey Gezmiş, 6 Mayıs’taki ölüm yıldönümünde, Bursa'nın Nilüfer Belediyesi tarafından Deniz ve arkadaşları için yaptırılan anıtın açılışına katılacağını sözlerine ekledi.
  Diğer konuşmacılar Merdan Aslan ve Kamil Dede de, Deniz Gezmiş ve 68 kuşağının davası ve günümüzdeki Türkiye'nin sosyal yapısıyla ilgili görüşlerini aktardı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı