GeriGündem Deniz Gezmiş yaşasaydı bugün 69 yaşında olacaktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deniz Gezmiş yaşasaydı bugün 69 yaşında olacaktı

Deniz Gezmiş yaşasaydı bugün 69 yaşında olacaktı

6 Mayıs 1972 tarihinde 2 arkadaşıyla beraber idam edilen Deniz Gezmiş yaşasaydı bugün 69 yaşında olacaktı. Türk devrimci hareketin simgelerinden biri olarak tanınan ve Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'la birlikte idam edilen Deniz Gezmiş 69. yaş günü sebebiyle anıldı. Sosyal paylaşım platformu Twitter’da Deniz Gezmiş için açılan #DenizGezmiş hashtagi büyük ilgi gördü ve Türkiye gündeminde ilk sıraya yerleşti.

25 yaşında idam edilen Deniz Gezmiş'in doğum günü. Türk devrimci hareketinin simgelerinden biri olan Deniz Gezmiş, 69'ncu yaş gününde anılıyor. 1968 yılında Amerikan 6. Filosunu protesto edip 1971 yılında da 4 Amerikan askerini kaçıran Deniz Gezmiş ve arkadaşları Sivas’ın Şarkışla İlçesi'nde yakalanmışlardı.

Yakalanmasının ardından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972 sabahı Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde idam edilmişti.

Deniz Gezmiş yaşasaydı bugün 69 yaşında olacaktı

Deniz Gezmiş’in babasına yazdığı son mektup…

“Baba,
Mektup elinize geçtiğinde ben aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum, insanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler, önemli olan çok fazla yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki benden evvel giden arkadaşlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de düşmeyeceğimden şüphen olmasın, oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi ve sonunun da bu olduğunu biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil Türkiye’de yaşayan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum. Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara’da 1969'da ölen arkadaşım Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul’a götürmeye kalkma, annemi teselli etmek sana düşüyor, kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda yaptıklarımdan en ufak pişmanlık duymadığımı belirtir, seni, annemi, ağabeyimi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım.

Oğlun Deniz Gezmiş. Merkez Cezaevi”

İDAM KARARI YÜZLERİNE BÖYLE OKUNMUŞTU

6 Mayıs 1972 sabahı Devrimci Gençlik Hareketi’nin liderlerinden Deniz Gezmiş ile arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın asılarak idam edilmişlerdi. Avukat Halit Çelenk o gün mahkeme salonunda yaşananları CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan "Oradaydım" adlı programda böyle anlatmıştı. İşte İdam kararının verildiği o anlar...

BU GÖRÜNTÜLER KIRK YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

Deniz Gezmiş'in, hakkında idam kararı verildiği mahkemeye giderken fotoğrafları ortaya çıktı. 6 Mayıs 1972'de idam edilen 1968 kuşağının devrimci lideri Gezmiş, ortaya çıkan fotoğraflarda mahkemeye giderken koridorda kendini götüren askerlerle tartışması, hakim karşısında dik ve sakin duruşu görülüyor.

DENİZ GEZMİŞ'İ UNUTMADILAR

Birçok önde gelen isim Deniz Gezmiş’i doğum günü nedeniyle andı. Tuncay Özkan, Zeynep Altıok Akatlı, Gürsel Tekin, Umut Oran ve Sabahat Akkiraz gibi isimler Deniz Gezmiş hakkında paylaşımda bulundular.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 27 Şubat 1947'de Ankara'da dünyaya gelen Deniz Gezmiş'in kabrini, doğum günü sebebiyle ziyaret etti. 

Karşıyaka Mezarlığı'nda yan yana yatan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın kabirlerini ziyaret ederek karanfil koyan Tekin, “Karşıyaka’nın 3 fidanı... Bedeninin yaşamasını istemeyenler, bugün nesiller boyu fikirleriyle ve adıyla yaşayan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anlayamazlar. Gülüşü bile onurlu Deniz, iyi ki doğmuşsun" dedi. Yorumları Göster
Yorumları Gizle