Gündem Haberleri

  Deniz Feneri’nde ikinci iddianame Ankara’ya getirildi

  Nurettin KURT / ANKARA
  20.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Deniz Feneri e.V. Derneği’nin Türkiye’de bağlantılarını araştırmak için iki hafta Almanya’da araştırma yapan 3 Cumhuriyet savcısı, Frankurt Savcılığı’nın hazırladığı 2’nci davanın iddianamesini de Ankara’ya getirdi.

  Ankara Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ün 3-15 Ocak tarihleri arasında yaptıkları çalışmanın ayrıntıları ortaya çıkıyor. Almanya yargısının, “asıl elebaşılar” olarak nitelendirdiği ve ikinci Deniz Feneri iddianamesinde yer alan bilgiler de Türk savcılarla paylaşıldı. İkinci iddianamenin bir kopyası Türk savcılara verildi. Bu iddianamedeki belge ve bilgilerin, Türkiye’deki soruşturma sürecini hızlandırması bekleniyor.
  Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi, “Yüzyılın soygun hareketi” olarak isimlendirilen davayı 17 Eylül 2008’de karara bağlamıştı. Mahkeme, Deniz Feneri e.V. Derneği yöneticilerinden Mehmet Gürhan’ı 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan’ı 2 yıl 9 ay ve Firdevsi Ermiş’i 1 yıl 10 ay hapse mahkûm etmişti. Davada Hakim Dr. Jochen Müller’in, “Asıl elebaşları Türkiye’de” demesinin ardından Frankfurt Başsavcısı Doris Möller Scheu, 15 kişi hakkında ikinci bir soruşturma başlattıklarını açıklamıştı. Alman savcılığı “2’nci Deniz Feneri” olarak bilinen soruşturma sonunda eski RTÜK Başkanı Zahid Akman, Kanal 7 yöneticileri Zekeriya Karaman ve İsmail Karahan’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında iddianame hazırlamıştı. İddianamenin mahkemeye gönderilmesinin ardından savunmalarının alınması için şüphelilerin avukatlarına uluslararası adli prosedüre göre tebligat yapılmıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı