GeriGündem Deniz Feneri Davası Türk hükümetine açılmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deniz Feneri Davası Türk hükümetine açılmadı

Deniz Feneri Davası Türk hükümetine açılmadı
refid:17915072 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, “Deniz Feneri Davası, Türk hükümetine ya da hükümet içinde yer alan kişilere açılmadı” dedi.

Ankara’da görev süresini tamamlayan Cuntz, Haziran sonunda Türkiye’den ayrılacak. Türkiye’deki basın özgürlüğü ve internetin filtrelenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cuntz şunları söyledi: “Deniz Feneri Davası’nı basın gündemde tuttu. Aslında hiçbir zaman iki hükümet arasında gündemde kalan bir husus olmadı. Almanya’da açılan Deniz Feneri Davası hiçbir şekilde burada hükümete ya da hükümetteki kişilere karşı açılan bir dava değildi. Almanya’da kişilerden para toplayarak dolandıran bir derneğe açılmıştı.
Mevzuatta değişiklik şart
Basın özgürlüğü konusunda, özellikle çok sayıda gazetecinin tutuklanmasıyla ilgili, mevzuatta değişiklikler yapılması şart. Bu uzun tutuklama süreleri ve davaların yürütülmesi konusunda değişikliklerin beklendiğini de vurgulamak isterim. Tepkiler yoğun bir şekilde sürüyor. AB ilerleme raporunda da içerik olarak bu konu yer alacaktır. İnternetin filtrelenmesi son günlerde çok tartışılıyor. Genel filtreleme sistemi mecbur mu, değil mi iyi düşünülüp karar verilmeli. Diğer ülkelerde de kısıtlamaların olduğunu görebiliyoruz, özellikle belli konu başlıklarında, çocuk pornoları, Nazi propagandası gibi. İstisnai durumlar her zaman olabilir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle