Gündem Haberleri

  Deniz çekildi, deprem paniği yaşandı

  Ahmet BAYRAK/MUĞLA, (DHA)
  17.10.2008 - 21:59 | Son Güncelleme:

  7 metreye kadar çekilen deniz deprem korkusu yarattı.

  MUĞLA'nın Ula İlçesi Akyaka sahillerinde denizin 5-7 metre çekilmesi halk arasında tsunami ve deprem korkusu yarattı. Bir ulusal kanalın da olayı ‘son dakika’ haberi olarak vermesi halk arasındaki paniği artırdı. Bilim adamları korkulacak bir durumun olmadığını belirtirken, su çekilmesinin doğa olayı olduğunu kaydetti.

  Gökova Körfezi kıyısında bulunan Akyaka sahillerinde deniz suyunun 7 metre çekilmesi panik yarattı. Bir ulusal televizyon kanalında son dakika haberi olarak verilen olayın ardından bölge sakinleri denizden uzaklaşmaya başladı. Muğla Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, yüreklere su serpen bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Tarkan “Bu ne deprem ne de tsunami habercisi. Bu sadece doğa olayı. Gelgit etkisiyle meydana gelen bir durumdur. Belli dönemlerde, ay ve güneşin çekim gücü artıyor. Korkmaya gerek yok” dedi.

  Tedirginliğin ve korkunun anlamsız olduğunu kaydeden Dekan Prof. Dr. Tarkan, “Deniz suyu çekilmesi bir doğa olayıdır ve her 14 günde bir bu olay yaşanır. Dolunay ve yeni ay dönemlerinde dünya, ay ve güneş aynı doğrultuya gelir. Bu anda sular ekvatora doğru çekilir.
  Bunun yanında yüksek basınç dalgası da denizlerin çekilmesine etki yapar. Sürekli poyraz estiğinde denizler ekvatora doğru şişer. Bir süre sonra normale döner. Akdeniz bölgesinde bu çekilme 30-40 santimetre olur. Akyaka sahillerinde yüzde 3 eğim olduğu için bu etki sanki 5-7 metre gibi görünür. Halkın korkmasına ve panik yapmasına gerek yok” dedi.

  Deniz çekilmesinin tsunami veya deprem habercisi olmadığına değinen Dekan Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, sözlerini şöyle tamamladı:
  “Güneydoğu Asya'da yaşanan tsunamiyle veya depremlerle bu olayın bir ilgisi yok. Tsunami durumunda deniz 3-4 dakika çekilir. Sonra birden patlayarak önündeki her şeyi yıkar. Akyaka'da böyle bir olay yok. Ulusal televizyonlarda son dakika haberi olarak bu olayın verilmesi çok yanlış. İnsanlar arasında panik ve infiale yol açıyor.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı