Gündem Haberleri

  Deniz Baykal'dan 1 Mayıs mesajı

  A.A
  01.05.2010 - 14:52 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “1 Mayıs kabus günü, bunalım günü değildir. 1 Mayıs emeğin ve insan haklarından, demokrasiden, emekten yana herkes tarafından coşkuyla, sevgiyle, dayanışma duygularıyla kutlanmalıdır” dedi.

  Baykal, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, emeğin bayramı 1 Mayıs'ın insan haklarından, demokrasiden, emekten yana herkes tarafından coşkuyla, sevgiyle, dayanışma duygularıyla kutlanması gerektiğini ifade etti.

  Yarın pek çok alanda, özellikle Taksim'de, başta sendikalar olmak üzere emekten, temel hak ve özgürlüklerden, demokrasiden yana kuruluşların 1 Mayıs'ı kutlayacağına işaret eden Baykal, “Bu yılki çok anlamlı kutlamayı büyük bir memnuniyetle karşılıyor ve şimdiden herkesin 1 Mayıs'ını kutluyorum. 1 Mayıs'ı yarın huzur içinde kutlayalım” dedi.

  Baykal, mesajında şunları kaydetti:

  “Her zaman olduğu gibi emekten, demokrasiden, cumhuriyetten, temel hak ve özgürlükler ile bağımsızlıktan yana CHP'liler de 1 Mayıs kutlamalarına el ele, kol kola, omuz omuza tarihi sorumluluk duygularıyla katılacaklardır.

  Tarihimizin lanetlediği 37 cana mal olan 1977'deki azgın saldırganlık gibi, AKP'nin son yıllarda 1 Mayıs'ı kabusa, Taksim'i yasak bölgeye, hapishaneye, İstanbul'u korku şehrine çeviren uygulamalarının da geride kalması, Taksim saplantısının, Taksim sendromunun aşılması çok anlamlı, anlamlı olduğu kadar da memnuniyet vericidir.

  Artık, kafalarımızda da zihnimizde bu saplantılardan kurtulmalıyız. 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenler kimler? Türk-İş, DİSK. KESK, kamu sendikacıları, işçiler, emekçiler, çalışan insanlar... Bu memleketin dürüst, namuslu, emekten yana demokrat sorumlu evlatları... Yarınki 1 Mayıs kutlamaları onların hakkıdır, kazanılmış hukukudur.

  Onurlu mücadelelerle elde edilmiş bu hak ve hukuk sonucu hem 1 Mayıs resmi tatil ve bayram ilan edilmiş, hem de Türkiye'nin artık yasak bölgeleri kalmamıştır. Yalnızca İstanbul'da, Taksim'de değil, birilerinin kafalarının içindeki yasaklayıcı, dayatmacı, hot zot'çu, asarım keserim'ci anlayışlar da kalmayacaktır.

  Bu duygu ve düşüncelerle emeğin bayramı olan 1 Mayıs'ı kutluyor, büyük bir sorumluluk duygusuyla kutlamaları düzenleyenleri, organize edenleri, kutlamalara katılacakları ve destekleyenleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı