Gündem Haberleri

  Denetimden kaçan hedge fonlar rotayı Asya'ya çevirdi

  Reuters
  19.05.2010 - 13:28 | Son Güncelleme:

  Gelişmiş ülkelerde düzenleyici kurumların hedge fonlar üzerindeki denetim ve gözetimi artırmak için attığı adımlar, bu fonların yüzünü Singapur ve Hong Kong gibi Asya ülkelerine çevirmesine neden oluyor.

  Hedge fonların bu tercihi, varlık yönetim şirketlerinin uzun zamandır gözlerini çevirdiği başta bu iki ülke olmak üzere, Asya'nın zenginleşen ve güçlü ekonomik büyüme gösteren ekonomilerine kaynak akışını da hızlandıracak.

   

  Sektörde yapılan tahminlere göre, Japonya hariç Asya fonlarının varlıklarının değeri geçen iki senede yüzde 70 artış göstererek, küresel varlıkların değerinde görülen ortalama 50 büyüme performansını geride bıraktı.

   

  ‘APTALCA’ UYGULAMADAN ASYA FAYDALANACAK

  Fransız risk ve varlık yönetimi araştırma merkezi EDHEC'in direktörü Lionel Martellini konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Asya'nın ve özellikle de Singapur, Avrupa'daki aptalca yapılan düzenlemeye dönük uygulamalardan kârlı çıkabilir" dedi.

   

  Martellini, her ne kadar son finansal kriz ABD'de bulunan ve düzenlemelere tabi olan bankaların daha çok etkisi bulunsa da; Avrupa'da başta Almanya ve Fransa'nın bunun için hedge fonları suçlamasının, kıtada denetimin artırılmasını da beraberinde getirdiğini söyledi.

   

  G20 ülkeleri hedge fonlara daha fazla denetim getirilmesini isterken, Avrupa Birliği de kıta dışındaki fonların bölgedeki yatırımcılarla iş yapmasını zorlaştıran kurallar getirmeyi tartışıyor. İngiltere ise Londra'nın Avrupa'nın en büyük finans merkezi olması nedeniyle AB'nin getirmek istediği bu kısıtlayıcı kurallara karşı çıkıyor.

   

  EKONOMİK PERFORMANS DAHA ÖNEMLİ

  Küresel çapta 39 milyar dolar tutarında varlık yöneten Man Investments hedge fonunun Asya Pasifik bölgesi yöneticisi Tim Rainsford, gelişmekte olan ülkelere olan ilginin artmasının da, bu fonlarına Asya'yı tercih etmesinde önemli olduğunu söyledi.

   

  "Elbette, düzenlemelerin hedge fonların faaliyet göstereceği yerlerin seçiminde her zaman etkisi olmuştur" diyen Rainsford yine de bu fonlar için küresel sermayenin nereye yöneldiğinin daha fazla önem arz ettiğini ekledi.

   

  Singapur merkezli Eurekahedge danışmanlık şirketinin tahminlerine göre, hedge fonların 2009 yılı sonu itibariyle Japonya dışındaki Asya ülkelerinde ellerinde tuttukları varlıkların değeri 105 milyar dolarla, küresel çaptaki toplam 1.5 trilyon dolarlık varlık değerinin yüzde 7'sine denk geliyordu.

   

  2012 yılı sonu itibariyle küresel hedge fon varlıklarının toplamının 2.25 trilyon dolara çıkması beklenirken, Asya'nın payının da 182 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı