Gündem Haberleri

  Deneme seferine açık davet

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Metrosu'nun Taksim - 4. Levent hattında insanlı ilk deneme seferleri bugün yapılacak. Saat 11.00'de başlayacak törenin ardından dört deneme seferi yapılacak ve toplam 800 kişi taşınacak. Açılış törenine bütün İstanbullular davet edildi.

  İstanbul Metrosu'nun insanlı ilk deneme seferleri bugün saat 11.00'de yapılacak. Büyükşehir yetkililerinin bütün İstanbulluları davet ettiği açılış töreninden sonra insanlı dört deneme seferi düzenlenecek. Bu seferlerin ilkinde vagonlara protokol ve basın mensupları, sonraki üç seferde de vatandaşlar binecek. Her seferde 200 kişi olmak üzere toplam 800 kişinin katılacağı Taksim-4. Levent hattı arasındaki sefer 12 dakika sürecek.

  Cumhurbaşkanı, Başbakan, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, İstanbul milletvekilleri, İstanbul Valiliği yetkilileri, ordu ve emniyet mensuplarının davet edildiği törene Büyükşehir Basın Bürosu eski Büyükşehir Belediye başkanlarından Nurettin Sözen'in de açılışa davet edildiğini söyledi. Ama Sözen, 24 Mart Çarşamba akşamına kadar herhangi bir davet almadığını söyledi. Metro'nun açılış törenine 26 Mart günü cezaevine girecek olan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

  Metro Tanıtım Merkezi'ndeki yatay bandın olduğu kata yaklaşık 1000 kişi alınacak ca Metro'nun açılışı dışarıda büyük ekranlarda naklen yayınla gösterilecek.

  Taksim Metro Tanıtım Merkezi'ndeki kutlamada Grup Laçin türküleri ile bir dinleti verecek. Dinletinin ardından protokol konuşmaları ve Metro'nun tanıtımı yapılacak.

  Toplam 550 milyon dolarlık bir yatırım olan Metro'yla ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalarla Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı çalışmaların multivizyon şovla konuklara gösterilmesinin ardından ilk dizi, Taksim durağından Şişli'ye gidip gelecek. Geçtiğimiz salı gününden beri insansız alıştırma seferleri yapılan Metro'nun her dizisi dört vagondan oluşuyor ve her vagonda 50 kişilik oturma yeri bulunuyor.

  Deneme seferleri insanlı ve insansız olarak zaman zaman tekrarlanacak olan İstanbul Metrosu, Aralık 1999'da hizmete girecek. Dizilerin saatte 80 kilometre hız yapabildiği Metro hizmete girdiğinde tek yöne bir saat içinde 70 bin yolcu taşınacak.

  SÖZEN:

  Çağrılmadım

  Hürriyet İstanbul'un, Metro'nun açılış törenine katılıp katılmayacağını öğrenmek için aradığı eski Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen resmi bir davet almadığını söyleyerek ‘‘Açılış törenine çağrıldığımı Hürriyet Gazetesi'nde okudum. Ama bana davet gelmedi. Gelseydi mutlaka katılırdım. Metro İstanbul'un tarihi ile ilgili bir konu ve beni çok heyecanlandırıyor. Açılıştan bir saat önce (10.00) CHP İl Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyeceğim. Burada Metro ile ilgili bazı açıklamalarda bulunacağım’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı