GeriGündem Deneme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deneme

Başbakan Ecevit'in başkanlığında, ekonomideki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla düzenlenen toplantının çıkışın bir açıklama yapan Derviş, "Başbakan Ecevit çok iyiydi. Bizi dikkatle dinledi ve görüşlerini iletti" dedi.

Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Derviş, kısa bir açıklama yaptı. Derviş, ekonomideki son durum hakkında Başbakan Ecevit'e bilgi verdiklerini belirterek kendisinin çok iyiyi gördüklerini söyledi. Ecevit'in açıklamaları dikkatle dinlediğini vurgulayan Derviş, "bu tür toplantıların daha sık olacağını düşünüyoruz" dedi.

Başbakan Ecevit'in Oran'daki çalışma ofisinde, saat 13.30'da başlayan toplantıda, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in yanı sıra Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Engin Akçakoca ile Hazine Müsteşar Yardımcısı Hakan Özyıldız da bulundu.

Sabah saatlerinde Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, ekonomik programın uygulanma sürecinde enflasyonun aşağıya çekildiği ve büyümenin yeniden başladığı önemli bir dönüm noktasına gelindiğine işaret edildi.

Açıklamada, "Bahar aylarında orta vadede tek haneli makul bir enflasyon ile istikrarlı sürdürülebilir ve yurttaşlar arasında hakça dağılan büyüme sürecine geçişte programın başarılı olduğu ve tavizsiz sürdürülmesi gerektiği görülmüştür. 2002 yılında hedeflenen yüzde 35'lik enflasyon ve yüzde 3'lük büyüme hedeflerinin tutarlı olduğu anlaşılmıştır" denildi. 

Açıklamada, enflasyonun son 20 yılın en düşük seviyesine gerilemiş olmasının yanı sıra sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı, açılan iş yeri sayısı ve anketlerdeki olumlu beklentilerin artmasının da üretim ve büyüme konusundaki hedeflerin gerçekleşebileceğine hatta aşılabileceğine işaret ettiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, "Bunun yanısıra başta dışsatım ve turizm olmak üzere diğer pek çok alanda da olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. Kamu maliyesinde yılın ilk 5 ayında hedeflere ulaşılmış hatta bir miktar da aşılmıştır" denildi. Son haftalarda genel bir belirsizlik değerlendirilmesi içine girilmesinin mali göstergelerde dalgalanmaları artırdığına dikkat çekilen açıklamada, bu dalgalanmaların uzun sürmesinin ekonomiye maliyetinin olacağı vurgulandı.

Öte yandan, Başbakan Bülent Ecevit'in dün akşam Cumharbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir telefon görüşmesi yaparak Türkiye-İran İş Konseyi çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle