Gündem Haberleri

  Dendroloji Okulu'na davetlisiniz

  Hürriyet Haber
  19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ağaçları ve çiçekleri daha yakından ve doğru tanımak ister misiniz? Öyleyse bir çağrımız var sizlere. Artık gelenekselleşen Dendroloji Okulu'na katılabilirsiniz.

  Bilime ve bilince dayanmayan sevginin kalıcı olmadığı gerçeğinden yola çıkan Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) çevre sorunlarıyla mücadelede en etkili yolun eğitim olduğuna inanıyor. Bu nedenle de kamu bilincine yönelik etkinlikler düzenliyor. İşte DHKD Dendroloji Okulu bunlardan biri.

  Dendroloji sözlük anlamı olarak ‘‘Ağaç Bilimi’’ demek. Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Dendroloji Okulu'na konuşmacı olarak konunun uzmanları katılıyor. Kurs programı beş hafta sonunu kapsamakta. İlk dört hafta slaytlar eşliğinde teorik bilgi verilecek, son hafta ise Atatürk Arboretumu'na bir gezi ile bu bilgileri pratiğe geçirmek mümkün olacak. Kursiyerler, çiçekler, ağaçlar ve ormanların gizemli dünyasını keşfedecek, bu dünyanın bize sunduğu zenginlikleri yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

  Program dün ‘‘Bitkiler ve İnsan’’ başlığıyla açıldı. Bilgiler DHKD Proje Müdürü Sema Atay'dan geldi. Bundan sonraki konu başlıkları ‘‘Türkiye'de Ağaç Türleri’’, ‘‘Orman Ekolojisi’’, ‘‘Türkiye'de Ormanlar ve Ormancılığın Sorunları’’. Konuşmacılar sırasıyla Prof.Dr.Faik Yaltırık, Prof.Dr.Ertan Eruz, Doç.Dr.Yücel Çağlar. Her cumartesi saat 10:00-13:00'de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde.

  Atatürk Arboretumu'na gezi 10 mayıs pazar günü. Kuruluş çalışmaları 1949 yıllarına uzanan Türkiye'nin ilk ağaç müzesi. Belgrad Ormanı sınırları içindeki Arboretum'da Türkiye'den ve dünyadan yüzlerce ağaç ve odunsu bitki türü sergileniyor. Nüfus artışı, aşırı ve düzensiz kentleşme, trafik, iş stresinden bunalan İstanbullular'a şehirden uzaklaşıp doğa ile bütünleşebilme olanağı sağlıyor. Atatürk Arboretumu aynı zamanda Türkiye'nin Soğanlı Bitkileri Üretim Alanı. Nadir ve endemik (dünyanın başka hiçbir yerinde doğal olarak yetişmeyen) soğanlı bitkilerin ulusal koleksiyonun sergilendiği bir saha. DHKD, Türkiye'nin Soğanlı Bitkileri Yerli Üretim Projesi çerçevesinde Arboretum'da oluşturulan bu sahada 6 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Kardelen, çiğdem, lale gibi Türkiye'nin en güzel doğal zenginliklerinin yer aldığı sahada, doğadan kontrolsuz ve bilinçsiz bir şekilde toplanarak yurt dışına satılan soğanlı bitkilerin üretim yoluyla koruma altına alınmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Soğanlı bitkilerin yetişme istekleri ve üretim teknikleri konusunda deneyim kazanılıyor.

  Sözün özü DHKD'dan geliyor ve ‘‘Bitkileri tanımak onları korumanın ilk adımıdır’’ hatırlatması yapılıyor. Dendroloji okulu sizleri bekliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı