Gündem Haberleri

  DENBİRPORT İskenderun Liman İşletmesi açıldı

  Ufuk AKTUĞ/ İSKENDERUN(Hatay), (DHA)
  07.07.2007 - 14:53 | Son Güncelleme:

  HATAY’ın İskenderun İlçesi'nde Gübretaş T.A.Ş.'ye ait Sarıseki Liman Tesisleri’nin 25 yıllığına işletme hakkını alan 33 müteşebbisin bulunduğu Denizciler Birliği’nce kurulan DENBİRPORT İskenderun Liman İşletmesi törenle hizmete açıldı.

  Törene, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Vekili Hasan Naiboğlu, İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, Gübretaş Genel Müdürü Mehmet Koca, İskenderun Deniz Ticaret Odası (İDTO) Başkanı Bülent Kavsak ile davetlilerin katıldı. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Vekili Naiboğlu, 1999 yılında AB ülkeleri, Rusya ve Kanada’nın imzaladığı Paris Mutabakatı'nda denizcilikte kara listede olan Türkiye’nin 6 Haziran'dan itibaren ‘gri listeye' geçtiğini söyledi. Hedeflerinin ‘beyaz listeye' girmek olduğunu anlatan Naiboğlu, “Yapılan iyileştirme ve çalışmalar sonucu Türkiye'de gemilerimiz daha düzenli ve kontrollü gittiği için ‘gri listeye' girdik. Japonya bile ‘gri listede.' Devletin işletmeciliği hantal, kalkınma ve gelişme, özel sektör ile yapılacak. Ama devlet denetleyecek, düzenleyecek” dedi.

  Türkiye’nin en köklü gübre fabrikası ve limanının kullanım hakkını 25 yıllığına kazanarak limancılık faaliyetlerine başladıklarını anlatan DENBİRPORT Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özhan Gökhan da, “Şirketimiz öncelikle ülkemiz ve yöre halkına yeni istihdam ve hizmet imkanları yaratmak, bölge gelişiminin önünü açmayı kendine hedef seçmiştir. Günümüzün büyük hızla gelişen taşımacılık şekli olan konteynır taşımacılığı başta olmak üzere gelişmelere bağlı taşıma hizmetlerini en iyi şekilde verebilecek bir tesis yaratmak için gereken yatırımlardan kaçınmayacaktır” diye konuştu.

  İDTO Başkanı Bülent Kavsak ise, denizcilik sektöründe her biri cevher olan 33 girişimcinin limanı çok iyi işleteceklerine inandığını, bu girişimle İskenderun-İstanbul denizciliğinin entegrasyonu olacağına savundu.
  Konuşmaların ardından Müsteşar Vekili Naiboğlu, Kaymakam Horozoğlu, DENBİRPORT Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özhan Gökhan, tesisin açılış kurdelesini kesti. Ardından da tesisler gezildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı