Gündem Haberleri

  Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ürküten araştırma

  Hürriyet Planet
  11.05.2011 - 16:30 | Son Güncelleme:

  Orta Afrika ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, günde 1,100'den fazla kadının tecavüze uğradığı bildirildi.

  Amerikan Halk Sağlığı dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları, 2006 ve 2007 yılları arasındaki 12 aylık çatışma döneminde, yaşları 15 ile 49 arasında değişen 400 binden fazla kadının tecavüze uğradığını ortaya koydu.  
         
  Bu rakamın, söz konusu dönemde 15 bin kadının tecavüze uğradığına dair Birleşmiş Milletler tarafından verilen rakamın 26 katı olduğuna işaret edildi.
         
  Araştırmayı yapan ekibin başındaki Amber Peterman, çalışmanın önceki araştırmaların ülkedeki tecavüz ve cinsel şiddet vakalarının boyutunu yeterince gösteremediğini ortaya koyduğunu ifade etti.

  GERÇEK RAKAM TAHMİNLERİN ÖTESİNDE

  Peterman, yeni rakamların bile ülkedeki cinsel şiddet konusunda ihtiyatlı bir tahmin olduğunu, kurbanların utangaçlığı, damgalanma korkusu ve suçluların cezasız kalması gibi sebepler yüzünden vakaların tam olarak yansıtılmadığını söyledi.

  Peterman, ayrıca İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre ülkede cinsel şiddet vakalarının 2008'e göre 2009'da iki kat arttığını, bunun tecavüzün boyutunun tahminlerin çok ötesinde olduğunu gösterdiğini belirtti.
         

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı