Gündem Haberleri

  Demokratik bir anayasa yapılırsa PKK silah bırakabilir

  Okan KONURALP / ANKARA
  16.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK elebaşısı Abdullah Öcalan, 19 Ağustos’ta son şeklini vereceği ’Yol haritası’nda, PKK’nın silah bırakma koşulları arasında Anayasa değişikliği ve geniş kapsamlı affı sıraladı. Öcalan, kendisinin ’Kürtlerin sözcüsü’ olarak kabul edilmesini de istiyor.

  Öcalan’ın "Yol haritası"nın ana başlıkları özetle şöyle:

  Kürtlerin sözcüsü olduğum kabul edilsin

  Demokratik yeni bir anayasa hazırlanmalı ve bu yeni anayasada Kürt kimliği açık bir şekilde yerini almalı. 1921 Anayasası’nın ruhunu barındıran bu yeni anayasada Kürtler devletin temel kurucu ögelerinden biri olarak tanınmalı. Kürt kimliğinin anayasal metne girmesi ve Kürtlerin anayasal özgürlüğünün sağlanması halinde PKK’nın silah bırakması söz konusu olabilir. Çözüm süreci silahların tamamen devre dışı kalması hedefiyle yürütülmeli. Tarafların nihai hedefi artık insanların ölmemesi anlayışı üzerine kurulmalı. Geniş kapsamlı bir af gündeme alınmalı. Devlet her ne koşulda olursa olsun örgütün imhası anlayışından uzaklaşmalı. Operasyonlar durmalı. Çözüm sürecinin hızlanması için önümdeki kapalı tüm iletişim kanalları açılmalı, çözüm konusunda bir araya gelecek tüm oluşumlara katkı yapmam sağlanmalı, Kürtlerin sözcüsü olduğum kabul edilmeli.

  Çözüm üniter yapı içinde

  Devletin, PKK kadrolarına demokratik siyaset yapma yolunu açması gerek. Çözüm üniter sınırlar içinde aranmalı. Ancak yalnızca Kürt illerini değil, tüm Türkiye’yi kapsayan demokratik özerklik anlayışına dayalı yönetim yapısı oluşturulmalı. Kürtlerin siyasi aktör ve organlarının önündeki tüm engeller kaldırılmalı. Tüm etnik grupların kültürel hakları eksiksiz olarak verilmeli.

  PKK destek mesajı yayınladı

  PKK da, "Öcalan’ın açıklamalarına her koşulda uyacağı" mesajını önceki gün yayımladı. PKK, "Önderimizin açıklayacağı yol haritasına bağlı kalacağımızı ve bir emir olarak kabul edeceğimizi şimdiden belirtiyoruz. Ancak Önder Apo’suz hiçbir çözümü kabul etmeyeceğimizi, bunun yeni bir imha konsepti anlamına geldiğini ve buna karşın eşi görülmemiş bir direnişe hazır olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz" açıklamasını yaptı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı