Gündem Haberleri

  Demokratik açılım TBMM'de

  hurriyet.com.tr/Aysel ALP-ANKARA
  11.11.2009 - 00:08 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de aylardır tartışmalara neden olan demokratik açılım Meclis'te tartışmalara sahne oldu... Ak Parti milletvekili Suat Kılıç'ın sözleri meclisi karıştırdı... Kılıç'ın sözlerine sinirlenen muhalefet milletvekillerinin kürsüye yürümesi üzerine TBMM başkanı şahin oturuma 10 dakika ara verdi...

  AKP'li Avni Doğan'ın konuşması sırasında milletvekilleri ayaklandı. 'Darbecileri alkışlıyorsunuz' diyen Doğan'a CHP ve MHP sıralarından tepki yükseldi. TBMM Başkanı Şahin, milletvekillerini güçlükle sakinleştirdi.

  MHP ve CHP'nin 'Ön görüşme 10 Kasım'da yapılmasın' önergesi ise TBMM'de oy çokluğuyla reddedildi.

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın konuşması sırasında CHP'li milletvekilleri masalarına vurarak pankart açtı. TBMM Başkanı Şahin, pankart açan milletvekillerine tepki göstererek "Pankartları ya kaldırın, ya da dışarı çıkarın" dedikten sonra oturuma 5 dakika ara verdi...

  İŞTE TBMM'DEKİ PANKARTLI PROTESTO / WEB TV

  Pankart protestosundan sonra görüşmelerde diğer bir gerginlik ak parti milletvekili Suat Kılıç'ın konuşması sırasında yaşandı. Kılıç tbmm Genel Kurulu'nda şöyle konuştu:

  ak parti GRUP BAŞKANVEKİLİ SUAT KILIÇ

  Milletimizin duygularını istismar edilmiştir.

  Atatürk kendi adı mecliste bir korsan gösteriye alet edildiği için ızdırap çekiyordur.

  29 Ekim’de oturmakta olan Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlerine iştirak etmeyeceksiniz film izlemeye gideceksiniz. Millet bu filmi biliyor.

  10 Kasım eyleminiz samimi değil gerçekçi değil.

  Bugün 10 Kasım günü istismarı yapanlara sormak istiyorum dsp mhp ANAP koalisyonu afganistan’a asker göndermek için görüşmeyi 10 Kasım’da yaptı.

  12 Kasım’da Abdullah Öcalan’ın yakalanmasını dile getirdiler. Bizim 12 Kasım ile ilgili bir hassasiyetimiz yok ama galiba sizin var.

  Öyle bir kara propaganda yaptınız ki öyle bir dezenformasyon yaptınız ki her türlü riyakar beyanlar yerlerde sürünüyor.

  Biri 2000 yılında biri 2001 yılında iki kapalım oturum yapıldı.

  İktidarda kim var dsp mhp ANAP koalisyonu. Şimdi soruyorum. O görüşmede Türkiye Cumhuriyeti’nin menfaatlerini kaç paraya kime sattınız.

  2001 yılında bir başka kapalı oturum yapılmış onun konusu ise kıbrıs.

  Kılıç, sözlerine tepki gösteren Suat Kılıç’ın bu sözlerinin ardından tbmm Genel Kurulu karıştı. Muhalefet milletvekilleri kürsüyü işgal etti ve tbmm Başkanı M. Ali Şahin oturumuna 5 dakika ara verdi.

  Bu arada Suat Kılıç'ın konuşmasına sinirlenen bir milletvekilinin "Sen kimin ....'sin" diye Kılıç'a küfür ettiği duyuldu.

  Arbede sırasında muhalefetten bir başka milletvekilinin "Sizin açılımınıza tüküreyim" dediği işitildi.

  Kılıç verilen aranın ardından konuşmasını şöyle tamamladı:

  Bizden önceki hükümetin yaptığın 2 tane kapalı oturum var.

  Türkiye’de başbakanlık yapan, bakanlık yapan hiçbir devlet adama vatana ihanet yapamaz.

  Sizin döneminizdeki kapalı oturumları vatana ihanet şeklinde tanımlamak bizim siyaset anlayışımız değildir. Cümlelerin devam edebilseydi bunu söyleyecektim.

  Burada hükümet tarafından getirilen bir görüşme önerisi var.

  Millet bizi izliyor. Millet bizden birlik ve beraberlik istiyor.

  Hükümetimiz milletvekillerimiz açısından iftira olan desteklemediğimiz imza atmadığımız o kadar çok şey bize mal edildi ki bunları cevaplama şansımı elimden almış oldunuz bu konuda başarılı oldunuz.

  Muhalefet partilerinin geriye dönük tutanaklarında demokratik açılım sürecine bizden ne kadar istekli oldukları mevcuttur.

  ŞANDIR'DAN KILIÇ'A CEVAP

  mhp Grup başkanvekili Mehmet Şandır sataşma olduğu gerekçesiyle söz aldı. Şandır ak parti milletvekili Suat Kılıç'a şu sözlerle cevap verdi:

  mhp GRUP BAŞKANVEKİLİ MEHMET ŞANDIR

  Deniyor ki Türkiye’nin menfaatlerini kaça sattınız.

  Sözü edilen kapalı oturumda cemil çiçek ve M. Ali Şahin de vardı. Onlara sorun.

  Sayın Suat Kılıç ve hükümeti bütün belgeler elinizde bütün kayıtlar elinizde.

  Namertsiniz eğer bu söylediklerinizi ispat etmezseniz.

  Devletsinizi hükümetsiniz elinizde hangi belge varsa açıklamazsanız sizi müfteri olarak ilan ederiz.

  MUSTAFA VURAL dsp ADANA MİLLETVEKİLİ

  Gizli oturumların tutanaklarının açıklanmasına az bir zaman kaldı.

  Açıklandıklarına hangi hükümet döneminde hangi enerji bakanıyla hangi anlaşmalar sonucunda devletin nasıl zarar uğradığını herkes görecek.

  ESKİ BAKANLARDAN TEPKİ

  DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetinde bakanlık yapan mhp’li  Faruk Bal, Abdulkadir Akçan, ve Osman Durmuş kürsüye kadar gelerek tbmm Başkanı Şahin’den söz istediler.

  Bu arada Durmuş ve yanına gelen ak parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli arasında itişme yaşandı. Olayların artması üzerine oturuma 5 dakika ara verildi.

  FARUK BAL mhp GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

  akp grubu adına konuşan sayın hatip benim de bakan olarak görev yaptığım 57. hükümet döneminde kapalı bir oturumun yapıldığını ve Türkiye’nin menfaatlerini kaça sattınız” demiştir. Bu çok ağır bir ithamdır.

  O dönemde 3 parti koalisyon halindeydi. Enerji bakanlığı ANAP’taydı.

  Sayın Suat Bey’in mhp’ye dönerek ANAP’ın sorumlu olduğu bir alandaki sözlerini açıklığa kavuşturmasını istiyorum.

  Eğer Sayın Hatip bunun kaça kime nasıl satıldığını açıklamazsa müfteri olarak ilan ediyorum.

  Eğer bunu açıklaması suç ise gerektiğinde bu bedeli ödemeye gönüllü olanlar vardır bu ülkede. Ama bu bedeli ödemeye hazır olduğunu söyleyen bir devlet bahçeli var bu ülkede.GENEL GÖRÜŞMELERE KABUL

  Ön görüşmelerin ardından yapılan oylamada genel görüşmelere geçilmesi kabul edildi. tbmm Başkanı Mehmet Ali Şahin oylamadan sonra verilen 5 dakikalık ardından birleşime 11 Kasım Salı gününe kadar ara verdi.

  GÖRÜŞME PERŞEMBE VEYA CUMA GÜNÜ

  ak parti kurmayları Demokratik Açılımın Genel görüşmesinin Perşembe günü mü yoksa Cuma günü mü yapılmasını müzakere edeceklerini söylediler.

  Genel görüşmede liderler konuşma yapacak. Her lidere 40 dakika süre verilecek. Genel görüşme Perşembe günü yapılırsa akşam saat 21:30’da başlayacak.

  Çünkü meclis tüzüğüne göre ön görüşmenin ardından genel görüşmelere geçilebilmesi için en az 48 saatlik bir süre gerekiyor.

  Bu durumda Demokratik Açılım görüşmesi Perşembe günü yapılırsa en erken akşam saat 21:30’da başlayacak.

  Bu durumda Başbakan Recep tayyip erdoğan’a konuşma sırası en erken gece 01:30 gibi gelecek.

  Bu durumda ak parti’nin, meclis çalışma saatlerini belirleyen Çalışma Kurulu’na görüşmenin Cuma günü yapılmasını teklif edebileceği öğrenildi.

  GENEL KURUL'DAN NOTLAR

  tbmm Genel Kurulu'nda, "Demokratik Açılım" konusunda genel görüşme önergesinin öngörüşmeleri yapıldı. tbmm Genel Kurulu, tbmm Başkanı Mehmet Ali  Şahin'in başkanlığında toplandı.

  Şahin, saat 15.00'de birleşimi açtı. Mehmet Ali Şahin, toplantı yeter  sayısı olduğunu bildirdikten sonra, bugünün, Atatürk'ün ölümünün 71. yılı  olduğunu belirtti ve Genel Kurulu 2 dakikalık saygı duruşuna davet etti.PANKARTLI PROTESTOİçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yaptığı konuşma sırasında chp'liler ellerinde pankartlarla konuşmayı protesto ettiler. "Atam izindeyiz, Emanetine sahip çıkacağız, Seni unutmadık unutturmayacağız" yazılı pankartlar kaldıran chp'lilere Mehmet Ali Şahin müdahale ederek idari amirlerini göreve çağırdı ve "Pankartları indirin ve dışarı çıkartın" uyarısında bulundu.

  ERDOĞAN'DAN ÇAĞRI

  başbakan erdoğan Suat Kılıç'ın konuşmasının ardından verilen ara sonrası gazetecilere chp'nin pankartlı protestosu ile ilgili olarak "Kameralardan gerilimi ayrıntınlar tespit edilmeli ve gereği yapılmalıdır. Bu bir açık içtüzük ihlalidir. chp Atatürk’ü istismar görüntüsünü her zaman veriyor yine istismar tablosu ortaya çıkmıştır. chp tıynetlerinin gereklerini ortaya koymuştur. Meclis başkanlığı görevini yapmalıdır yoksa çok daha çirkin görüntülere neden olur. Yanlış hatırlamıyorsam daha önce böyle bir şey yapan milletvekiline yargı çok ağır bir ceza vermişti" dedi.

  Başbakan daha sonra Çayyolu'ndaki evinde istiharat eden Aydın Menderes'e geçmiş olsun ziyareti için tbmm’den ayrıldı.AÇILAN PANKARTLARDA NE YAZIYORDU- CUM

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı