Gündem Haberleri

  Demokrasinin alaturkası olmaz

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, geçen hafta yükselen tansiyonun düştüğünü belirterek, ‘‘Demokrasinin güvencesi olduğunu söyleyen herkese sesleniyorum: Herkes ve her kurum demokrasinin işleyişine de aynı özeni göstermelidir. Demokrasinin alaturkası, alafrangası olmaz. Sivillere ayrı, askerlere ayrı demokrasi olmaz’’ dedi.

  BAYKAL'A YANIT

  ANAP Grup toplantısında hükümetin hiç icraat yapmadığını söyleyenleri ‘Allah’ın çarpacağını' belirten Yılmaz, CHP Lideri Deniz Baykal'ın seçim çağrısını tersine çevirerek yanıtladı. Baykal'ın ‘‘Önce seçim kararı alalım sonra reformları yapalım’’ önerisine Yılmaz, ‘‘Gelsin eylüle kadar yasaları çıkaralım. Ben de seçim meydanlarında kendisine teşekkür edeyim’’ dedi. Yılmaz'ın sözleri ‘Sonbaharda seçim sinyali’ olarak yorumlandı. Yılmaz Ford firmasının Kocaeli'ye dev yatırım yapmaya hazırlandığını kaydetti, ‘‘Ford gibi bir firma Türkiye'nin geleceğine güvenmese kendisini riske atar mı: Ford'a mı inanacağız, Baykal'a mı?’’ diye konuştu. Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

  HER ŞEYE KULP

  Hükümet için gensoru vermeye cesaret edemiyorlar. Bakanlar için vereceklermiş. Karadeniz'e yol yaparsınız CHP karşı çıkar, boş fabrikayı tesis yapmaya kalkarsınız CHP karşı çıkar.

  GEÇMİŞİ ORTADA

  Baykal'ın geçmişine bakın. Türkiye'ye kazandırdığı tek proje yok. Tek icraatı var; o da Ataş'ı devletleştirmek. Onu da dönemin başbaşbakanı Ecevit'in yurt dışında olduğu sırada yapmıştır.

  DEMOKRASİNİN GÜVENCESİ

  Kendisini demokrasinin güvencesi sayan herkes ve her kurumdan bir ricam var: Kendisini güvence sayanlar demokrasinin işleyişi konusunda da aynı özeni göstermelidir. Demokrasinin alaturkası, alafrangası olmaz. Sivillere ayrı, askerlere ayrı demokrasi olmaz. Vatandaşları antidemokratik yöntemlere mahkûm etmeme basireti ve sağduyusu bize düşer.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı