Gündem Haberleri

  Demokrasi güç gösterme değil uzlaşma rejimidir

  Hürriyet Haber
  02.05.2008 - 15:11 | Son Güncelleme:

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), emeğe ve işgücüne saygı açısından bir bayram havasında geçmesi gereken 1 Mayıs'ın, güç gösterisine dönüşmüş olmasının 130 yıllık Türk demokrasisi açısından kötü bir sınav olduğunu kaydetti.

  POLİS, İŞÇİLERE İŞTE BÖYLE MÜDAHALE ETTİ / FOTO GALERİ

  1 MAYIS'IN FOTOROMANI

  TÜSİAD'dan 1 Mayıs'ta yaşanan olaylara ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, 1 Mayıs 2008 tarihinde yaşanan olayları ve güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanmasını kaygı ve üzüntüyle izledikleri belirtilerek, "Emeğe ve işgücüne saygı açısından bir bayram havasında geçmesi gereken 1 Mayıs'ın, güç gösterisine dönüşmüş olması, 130 yıllık Türk demokrasi geleneği açısından kötü bir sınav olmuştur" ifadeleri kullanıldı.

   

  Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

  "Bireysel ve kolektif özgürlüklerin genişletilmesi için anayasa değişikliklerinin gündemde olduğu bir dönemde, demokratik hakların kullanımının karşılıklı bir güç gösterisine dönüşmüş olması talihsiz bir gelişmedir. Diyalog ve uzlaşma anlayışından uzaklaşma eğiliminin olumsuz sonuçlarına, ancak demokrasiye sarılarak ve güvenerek karşı koyabiliriz. 1 Mayıs'ta yaşanan olayların tekrarlanmaması ve toplumsal hedeflerimizin zarar görmemesi için demokrasinin güç gösterme değil, uzlaşma rejimi olduğunu unutmamamız gerekmektedir."

       

   

   

   


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı