Gündem Haberleri

  Demirtaş, yurt dışı programını iptal edip Türkiye’ye döndü

  Ferit ASLAN- Ahmet ÜN- DİYARBAKIR (DHA)
  08.09.2015 - 08:09 | Son Güncelleme:

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde PKK’lı teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıda 16 askerin şehit olması nedeniyle yurt dışı programını keserek Türkiye’ye döndü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti’yi eleştiren Demirtaş, "Barış noktasında iyi bir aşamaya gelmişken, neden müzakere masası devrildi. Bunların hepsinin hükümet tarafından açıklanması lazım. Tüm kardeşlerime sesleniyorum, ne yaparsa yapsınlar, kardeşliğinizi bozmayın" dedi.

  Yurt dışı programını yarıda keserek Türkiye’ye dönen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Dağlıca’daki saldırı ve Cizre’de 4 gündür süren sokağa çıkma yasadığını değerlendiren Demirtaş, bütün ölümlerin tamamının herkesin ortak acısı olduğunu, parti olarak ölümler, cenazeler arasında asla ayrım yapmadıklarını söyledi.

  "TAHRİKLERE KARŞI EN İYİ İLAÇ BARIŞTIR"


  Türkiye’nin birçok yerinde parti binalarının saldırıya uğrayıp yakıldığını belirten Demirtaş, silahların susması gerektiğini söyledi.

  Demirtaş, "Neden silahlar konuşuyor, bunu hükümetin anlatması lazım. Niye ölüyor bu insanlar, kimin için ölüyor. Toplum barış istiyor. Barış noktasında iyi bir aşamaya gelmişken, neden müzakere masası devrildi. Bunların hepsinin hükümet tarafından açıklanması lazım. Tüm kardeşlerime sesleniyorum, ne yaparsa yapsınlar, kardeşliğinizi bozmayın. Kürt, Türk birbirinize sarılın. Bütün tahriklere karşı en iyi ilaç barıştır" diye konuştu.

  "GENÇLERİMİZİN CANINI KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ"

  1 Kasım’da yapılan seçimlere de değinen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Sadece seçim için de değil, seçimden daha kıymetli bir şeyi kurtarmaya çalışıyoruz, gençlerimizin canını kurtarmaya çalışıyoruz. Batsın koltuk ve iktidarınız diyoruz. Biz sadece ölümler dursun istiyoruz. Sonrasını halk kendisi karar verir. Bugün Cizre’de nasıl seçim yapılacak merak ediyorum. Biz gidip Cizre’de seçim mi yapabileceğiz. İnsanların aklıyla alay etmesinler. Evet seçim yapılacak ama sizin istediğiniz koşullarda değil" ifadelerini kullandı.

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı