Gündem Haberleri

  Demirtaş grup toplantısında konuştu

  Ümit KZAN - Fırat KESKİNKILIÇ - Tahsin GÜNER / ANKARA, (DHA)
  02.12.2014 - 17:12 | Son Güncelleme:

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu. Demirtaş, "Anayasa Mahkemesi baraj konusunu ele almadan gelin kaldıralım bu barajı. Yüzde 50 arkanızdaysa nedir bu panik? Kaldırmak için gecikmiş sayılmayız" dedi.

  Demirtaş "Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün yaptığı konuşmada utanmadan, sıkılmadan bir kez daha seçim barajını savundu. Bunu kendilerinin getirmediğini söylüyorlar. Bunu cuntacılar getirdi. Siz darbecileri yargıladığınızı söylerken, nasıl darbenin yarattığı imkandan bu kadar lezzet alarak yararlanıyorsunuz. Hiç mi utanmıyorsunuz? Oy almamış olmanıza rağmen milletvekilisiniz. Bu, oy hırsızlığı. Seçim barajını savunmak ’ben hırsımız ve yapmaya da devam edeceğim’ pişkinliğinden başka ne olabilir? Zaten hırsız oldukları için, bu kadar yolsuzluk, rüşvet ayyuka çıktı ya, oy hırsızlığı bunları utandırmıyor. Seçim barajı yüzde 10’da olsa biz o barajı aşacağız. Başarabilirsek 2015’te iktidara ya da iktidar ortaklığına geldiğimizde seçim barajı utancından bu ülkeyi kurtaracağız. Kim ki başkanlık hayaline kapılıyor, kim ki kendisine saraylar yaptırıyorsa, kim ki milyon dolarlık saatler takıyor, kim ki zevki sefa içinde yaşıyorsa, 2015 seçimleri onlar için felaket yılı olacak. HDP, bunların hepsinden hesap soracak. Başkanlık hayalleri, onlara hayal olarak kalacak. Tek adamlık ve başkanlık sistemine asla izin vermeyeceğiz. ’Başkanlık için HDP ile pazarlık yaptılar’ dedikodularına inanmayın. Böylesine çirkin bir pazarlığa girmeyecek kadar ilkeli bir partiyiz" dedi.

  "ANAYASA MAHKEMESİ KONUYU ELE ALMADAN KALDIRALIM BARAJI"

  Demirtaş, "Anayasa Mahkemesi konuyu esastan görüşmeye başlarsa ve hak ihlali kararı verirse, bu demokratik siyasete güç katar, önünü açar. Barajdan korkmuyorsanız hadi kaldıralım. ’Biz kalkmasını istedik ama kimse sesini çıkarmadı’ söyleminin kökü yalan, kuru iftira. Siz önerinizi yaptınız biz de önerimizi yaptık. Hadi Anayasa Mahkemesi konuyu ele almadan kaldıralım barajı. Yüzde 50 arkanızdaysa nedir bu panik? Kaldırmak için gecikmiş sayılmayız. Anayasa’ya hüküm koyarız ve 2015 seçimlerinde uygulanır. Kenan Evren’in ipiyle niye kuyuya iniyorsunuz?" diye konuştu.

  "GAZLA, COPLA YENİ TÜRKİYE’Yİ EL ELE İNŞA EDİYORLAR"

  Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı protesto eden öğrencilere polisin müdahalesini eleştiren Demirtaş, üniversite öğrencilerinin kampüslerin içinde dahi dövüldüğünü söyledi. "Gazla, copla yeni Türkiye’yi el ele inşa ediyorlar" diyen Demirtaş, iç güvenlik tasarısıyla patır patır gençleri kafasından vurulacağını ve bunun altyapısının hazırlandığını söyledi.

  "İKİ ODALI BİR YER BAŞIMIZDAN BİLE FAZLADIR"

  Demirtaş, "İki odalı bir yer başımızdan bile fazladır. Bin odalı sarayı ne yapacağız? Yarın HDP iktidarı kurulursa Cumhurbaşkanını o saraydan çıkaracağız. Gerekirse yasa çıkaracağız. Orayı sendikalara, çevre, kadın, engelli örgütlerine vereceğiz. Saray maray Türkiye’ye yakışmaz. Sen halksın. Ayağa kalk, elini masaya vur ve sarayı sultanlara dar et" dedi.

  "IŞİD’E DESTEK OLMUYORSANIZ YERELDE BUNUN HESABINI SORUN"

  IŞİD teröristlerinin Türkiye’de bulunduğu, buradan Kobani’ye saldırdığına ilişkin ellerinde görüntüler bulunduğunu belirten ve bazı fotoğraflar gösteren Demirtaş, "Eğer siz talimat vermediyseniz yerelde bunu yapanlardan hesap sorun. Görüntüler, tanıklar var. Türkiye’yi zora sokan bunlardır biz değil. IŞİD’e destek olmuyorsanız yerelde bunun hesabını sorun" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı