Gündem Haberleri

  Demirtaş: Başbakan özür dilemeli

  Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)
  28.05.2011 - 10:45 | Son Güncelleme:

  BDP eski Genel Başkanı ve Hakkari Bağımsız Milletvekili adayı Selahttin Demirtaş, Başbakan Recap Tayyip Erdoğan’ın Hakkari’de onurlu halkın tavrıyla karşılaştığını ve insanlardan özür dilemesi gerektiğini belirterek, "Eğer sen bu ırkçı yaklaşımlarınla, bu inkarcı yaklaşımlarınla, bu anlatmaya, kandırmaya dönük yaklaşımlarınla, bu hakarete dönük yaklaşımlarınla devam edersen Hakkari meydanları ve Hakkari kepenkleri sana kapanmaya devam edecektir"dedi.

  Seçim bölgesi olan Hakkari’ye gelen Bağımsız Milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, partisinin Medrese Mahallesi’nde düzenlediği Barış ve Kardeşlik Senliği’ne katıldı. Demirtaş, mahallede ’En büyük başkan bizim başkan’, ’Demirtaş Başbakan’ sloganlarıyla karşılandı. Demirtaş, yaptığı konuşmasında Başbakan Erdoğan’ın Hakkari mitingi ile ilgili yaptığı konuşmaları eleştirdi. Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın Hakkari esnafının korktuğu için kepenkleri kapattığını, bu sözler nedeniyle de Hakkari halkından özür dilemesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

  "Sizler de biliyorsunuz Başbakanın kimyası bozulmuş, ayarı bozulmuş. Her şeyi söylüyebilir. Bir partinin Genel Başkanıdır, Başbakandır. eleştirebilir. Ama Hakkari halkına korkak diyemez. Onun haddine değildir. Hakkari halkına, korktuğu için meydanlara gelmediler, korktuğu için kepenk kapattılar’ diyemez ve bu halka bu hakareti yapamaz. Bu nedenle ben bir kez daha buradan demokratik bir duruşu, demokratik bir tepkiyi ortaya koyan bütün Hakkari halkına buradan teşekkür ediyorum. Başbakan bu mesajı doğru okumamıştır. Buraya bir yıldır attığın gazlar ozon tabakasını deldi. Senin bundan bilgin olmayabilir. O nedenle bilmen gerekirki, bir yıldır bu kadar polis panzeriyle, gazıyla, copuyla, işkence ettiğin Hakkari halkı, burada neredeyse 500 genci tutuklattığın Hakkari halkı, neredeyse her hafta cenaze gönderdiğin Hakkari halkı seni böyle karşıladı işte. Bu mesajı aldıysan ne mutlu sana. Bu halk son derece ciddi bir duruş ortaya koydu. Kendine ben dünya lideriyim, herkes benim önümde diz çökmek zorundadır’ diyen bir Başbakan burada onurlu bir halkın tavrı ile karşılaşmıştır. Eğer sen bu ırkçı yaklaşımlarınla, bu inkarcı yaklaşımlarınla, bu anlatmaya, kandırmaya dönük yaklaşımlarınla, bu hakarete dönük yaklaşımlarınla devam edersen, Hakkari meydanları ve Hakkari kepenkleri sana kapanmaya devam edecektir."

  KÜRT SORUNUN BİTİREMEYEN BAŞBAKANI HAKKARİ HALKI BİTİRMİŞTİR

  Kürt sorununu bitiremeyeni Hakkari halkının bitirdiğini de iddia eden Demirtaş, "AKP’ye tek bir oyun çıkmaması için gece gündüz çalışacağız. Asla ve asla rehavete kapılmayacağız. Bizim derdimiz kazanmak değildir. Kazanmak bizim için başarı değildir. Tek bir AKP oyu çıkmamalıdır. Bunun için çalışmalıyız. Nasil ki, siz sandıkları bomboş gönderdiniz, nasıl ki sandıkları kına doldurup gönderdiniz. 12 Haziranda da tek bir AKP oyu çıkmamalıdır" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı