Gündem Haberleri

  Demirel'le Yılmaz'ın istifasını istemiş

  Hürriyet Haber
  16.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  THY uçağını kaçırıp Trabzon'a indiren hava korsanı İhsan Akyüz'ün özel tim operasyonundan son anda kurtulduğu anlaşıldı. Hava korsanının rehine pazarlığı sırasında, türban yasağının kaldırılmasının yanı sıra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz'ın istifalarını da istediği anlaşıldı.

  Uçak kaçırılmasıyla ilgili olarak Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün hazırlayıp Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği rapora göre, korsan İhsan Akyüz'ün elindeki rehineleri bırakmadan önce operasyonla etkisiz hale getirilmesi için emir verildi. Trabzon Havaalanı'nda bulunan ve rehine kurtarma konusunda uzman özel tim uçağa yaklaşarak operasyon için son emri beklemeye başladı. İşte bu sırada korsan yolcuları bıraktı.

  Raporda bu konuda, ‘‘Uçağın kaçırıldığının bildirilmesi üzerine, derhal gerekli tertibat alınmış, terörle mücadele ve özel harekat ekipleri havalanına intikal ettirilerek operasyon hazırlığı yapılmıştır’’ denildi.

  Raporda, operasyon hazırlığı sürerken havaalanındaki kuleyle uçaktaki kaptan arasında telsiz bağlantısı kurulduğu ifade edildi. Aynı raporda, ‘‘Uçak kaptanı, telsizin mandalına basmak suretiyle, kabindeki silahlı kişinin yaptığı pazarlığı telsizle bize dinletmiş, silahlı kişilerin iki kişi değil de bir kişi olduğu anlaşılmıştır’’ denildi. Özel time uçağa gaz sıkıp operasyon talimatı verildiği sırada, korsanın teslim olduğu öğrenildi.

  Neler istedi

  1 Resmi dairelerde ve okullarda başörtüsü yasağının kaldırılması.

  2İmam Hatip Liseleri orta kısımlarının tekrar açılması.

  3 Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz'ın istifa etmeleri.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı