Gündem Haberleri

  Demirel'e 'Halk Bankası' davasından beraat

  Hürriyet Haber
  28.11.2001 - 13:29 | Son Güncelleme:

  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu`na (TMSF) devredilen Egebank`ın eski sahibi Yahya Murat Demirel, şirketlerine Halk Bankası`ndan usulsüz kredi verilmesiyle ilgili 7 sanıkla birlikte yargılandığı davada beraat etti.

  İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Yahya Murat Demirel, Şaban Ayhan Tatlıgil, Emine Mehtap Ceylan, Gökalp Baştürk, Ender Altun, Barbaros Olcay, Mualla Halistürk ve Muazzez Ela hakkındaki beraat kararını, "Üzerlerine atılı suçun unsurları oluşmadığı" gerekçesiyle verdi.

  İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi`ndeki duruşmaya, başka suçtan  tutuklu sanıklar Yahya Murat Demirel, Şaban Ayhan Tatlıgil, Gökalp Baştürk ile tutuksuz sanık Emine Mehtap Ceylan katıldı. Davanın diğer tutuksuz sanıkları Ender Altun, Hüsnü Barbaros Olcay, Muazzez Ela ve Mualla Halistürk ise duruşmaya gelmedi.

  Duruşmada esasa ilişkin görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı İlker Yaşar, suç tarihi olan 1996-1998 yılları arasında Mualla Halistürk`ün Halk Bankası Levent Şubesi Müdürü, Ender Altun`un Müdür Yardımcısı, Hüsnü Barbaros Olcay`ın Halkbank Genel Müdür Yardımcısı, Muazzez Ela`nın da Krediler Müdürü olduğunu bildirdi.

  Sanıklar Gökalp Baştürk, Emine Mehtap Ceylan ve Şaban Ayhan Tatlıgil`in, Yahya Murat Demirel`in şirketlerinde çalıştığını  belirten Savcı Yaşar, Demirel`in bazı şirketlerinin kredi kullanmak amacıyla Halk Bankası Levent Şubesi`ne başvurduğunu, talebin şube limitlerini aşması nedeniyle belgelerin Genel Müdürlüğe gönderildiğini anlattı.

  Şirketlerin, istenilen gayri nakdi kredinin 2 misli değerinde ipotek vermesi üzerine bunun tahsis edildiğini belirten Savcı Yaşar, kredinin ödemelerinin bir süre yapıldığı, ancak sonra günün ekonomik şartlarından dolayı mali sıkıntı çeken şirketlerin borç tasfiyesi protokolü imzaladıklarını ifade etti.
     
  ÖDEMELER DURDU
     
  Protokol gereği ödemeler düzenli yapılırken, 12 Aralık 1999 tarihinde Yahya Murat Demirel`e ait olan Egebank`a el konulduğunu ve ödemelerin durduğunu belirten Savcı İlker Yaşar, halen rehin olan taşınmazların satılarak söz konusu paranın sağlanacağının anlaşıldığını kaydetti.

  Müdahil olan banka ile şirketler arasındaki ilişkinin ticaretten kaynaklandığını belirten Savcı Yaşar, sanıkların üzerlerine atılı "Bankayı aracı kılarak dolandırıcılık" suçunun unsurları oluşmadığından, tüm sanıkların beraatlerine karar verilmesini istedi. Esas hakkındaki görüşe karşı diyecekleri sorulan sanıklar, savcının görüşüne katıldıklarını ve eski savunmalarını tekrar ettiklerini söyledi.

  Yahya Murat Demirel`in avukatı Dilek Helvacı da görülmekte olan davanın politik iç çekişmeler sonucu ortaya çıktığını ileri sürdü. Diğer sanık avukatları da savcının görüşü doğrultusunda müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini talep ettiler.

  Banka ile Demirel`in şirketleri arasındaki ilişkinin ticari olduğunu, ortada bankayı dolandırmaya yönelik herhangi bir hile bulunmadığını belirten mahkeme heyeti, banka görevlilerinin de gayri nakdi krediyi verirken gerekli teminatları aldıklarını ifade etti.

  Sanıkların bankayı dolandırmak gibi bir kasıtlarının bulunmadığının anlaşıldığını belirten mahkeme heyeti, tüm sanıkların  unsurları oluşmayan suçtan beraatlerine karar verdi.

  Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Barut`un kararı açıklamasının ardından Yahya Murat Demirel, mahkeme heyetine yönelik "Allah razı olsun" diyerek teşekkür etti. Yavaşta olsa adaletin yerini bulduğunu söyleyen Demirel, basın mensuplarına da "Bu davaları izleyin ve 6 ay önce yazılanlarla  karşılaştırın" dedi. Demirel`in avukatı  Dilek Helvacı, müvekkilinin yargılandığı davalardan ilk kararın çıktığını ve bu kararın da beraat olduğunu bildirdi.
     
  4,5 -11 YIL AĞIR HAPİS İSTENİYORDU
     
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı`nca hazırlanan iddianamede, Halk Bankası`ndan, Yahya Murat Demirel`in bazı şirketlerine talep ettiğinden daha yüksek krediler çıkarıldığı, o dönem bankanın yöneticilerinden olan Barbaros Olcay ve bankanın Genel Müdürü Yenal Ansen`in, kredilerin verilmesi konusunda etkili olduğu, Olcay`ın daha sonra Demirel`in şirketinde çalışmaya başladığı anlatılıyordu.

  Demirel`in şirketlerine sağlanan kredilerin bir kısmının geri döndüğü, ancak buna rağmen bankanın 159 milyon dolar zarara uğradığı belirtilen iddianamede, kredilerin Mualla Halistürk`ün müdür, Ender Altun`un da müdür yardımcısı olarak görev yaptığı Halk Bankası Levent Şubesi`nden verildiği belirtiliyordu.

  İddianamede, sanıklar Yahya Murat Demirel, Mualla Halistürk, Ender Altun, Barbaros Olcay, Gökalp Baştürk, Şaban Ayhan Tatlıgil, Emine Mehtap Ceylan ve Muazzez Ela`nın, "Banka aracılığıyla dolandırıcılık yapmak" suçundan 4.5 ile 11`er yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.
   
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı