Gündem Haberleri

  Demirel'den Yaşargil'e kutlama mektubu

  Hürriyet Haber
  05.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, ABD'de beyin cerrahisi alanında ‘‘Yüzyılın Adamı’’ seçilen Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e bir mektup göndererek, tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'den yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Demirel, mektubunda şunları kaydetti:

  ‘‘Sevgili Doktor, Aziz Kardeşim,

  Neurosurgery mecmuasının Kasım 99 sayılı nüshasının kapağında; 'Man of the Century 1950-1999, M. Gazi Yaşargil' resmini ve ismini görmekten duyduğum, ölçülmez sevinç ve gururu bize yaşattığınız için size pek çok teşekkürler.

  Milletimiz, sizinle övünmektedir.

  Hekimliğe ve dolayısıyla insanlığa yaptığınız hizmetler, bütün dünyanın ve ilim camiasının dikkatini çekmiştir.

  Bu alanda haklı olarak kazandığınız ün, milletimizi sevince garketmiş ve gururlandırmıştır.

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başı olarak size, devletim adına takdir ve teşekkürlerimi iletirim.

  Minnet ve şükranlar. Selam ve sevgiler.’’

  Diyarbakır'ın Lice ilçesinde doğan Prof. Dr. Yaşargil, ilk ve orta öğrenimini Ankara'da yaptıktan sonra, tıp öğrenimi için Almanya'ya gitti. 2. Dünya Savaşı'nın son döneminde İsviçre'ye geçerek, tıp öğrenimini Basel'deki fakültede tamamlayan Prof. Dr. Yaşargil, beyin ameliyatlarında mikroskobun kullanılmasını sağlayan ve anevrizmaya karşı ilk müdahale tekniğini geliştiren isim olarak da tıp tarihine geçti. Ordinaryüs ünvanını, 1973 yılında alan Prof. Dr. Yaşargil, geçen yıllar içerisinde tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline geldi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı