Gündem Haberleri

  Demirel'den Erdoğan'a eleştiri

  Murat DELİKLİTAŞ/İSTANBUL, (DHA)
  05.05.2010 - 13:37 | Son Güncelleme:

  DOKUZUNCU Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü "Hitler"e benzeten konuşmalarını soran gazetecilere, "Benzetmeyi esefle karşılıyorum" dedi.

  DEMİREL İNÖNÜ'YÜ BÖYLE SAVUNDU / WEB TV             

  Demirel, Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen ve bugün İstanbul Kongre Merkezi'nde başlayan “Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin konuşmacısı oldu.  Demirel, konuşmasının ardından, yemeğe geçerken gazetecilerin bu konuya yönelik soruları üzerine şunları söyledi:
  “Tarihe mal olmuş kişilikleri rahat bırakmak gerekir. Çünkü onların kendilerini savunabilme durumu yoktur. Onların  kendilerini savunması söz konusu olursa gene ülkeyi ikiye bölersiniz, lüzumsuz  tartışmalara yol açarsınız. Geçmişin icraatlarını, birtakım tasarruflarını eleştirebilirsiniz ama kişileri eleştirmenizi esefle ve üzüntüyle karşılıyorum. Kişilerin şahsına laf  yöneltmenizi esefle karşılıyorum. Yapacak başka iş mi kalmadı? Bunu bizim  halkımız kabul etmez. Kimin hangi sorununu çözüyor? Geçmiş insanları kötülemek  hangi sorunu çözüyor? İcraatlarını eleştir, bir şey demiyorum. Kişiliklerine  girmeyin, esefle karşılıyorum. Merhum İnönü’ye yöneltilmiş olan kişisel  eleştirileri esefle karşılıyorum."

  Demirel, Anayasa değişikliğine yönelik bir soru üzerine de  "Orası  TBMM, oraya getiriyor adam konuyu oyluyor. Ya kabul edilecek ya reddedilecek.  Kabul edildiği zaman iyi de reddedildiği zaman kötü mü? Kabul, reddin kardeşi,  ret de kabulün kardeşi...“ dedi.

  Anayasa mahkemesinin yapısıyla ilgili bir soruya karşılık da Demirel, "Daha durun bakalım. Göğün direğini almayın. Gök yıkılmaz, daha birşey ortada yok. Yanlış hesap Bağdat’tan döner, yanlış yapılırsa mutlaka biryerden döner o" yanıtını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı