GeriGündem Demirel: Türkiye'nin en önemli sorunu Kıbrıs
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demirel: Türkiye'nin en önemli sorunu Kıbrıs

Demirel: Türkiye'nin en önemli sorunu Kıbrıs
refid:3857810 ilişkili resim dosyası

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bugün Türkiye'nin önünde duran en önemli sorunlardan birinin Kıbrıs olayı olduğunu belirterek, Türkiye'de “verelim gitsinler” diyen mihraklar bulunduğunu söyledi. Demirel, “Her isteneni veriyorlar diye başka şey istemezler mi sizden” diye konuştu.

Demirel, Anadolu Kulübü'nde “2006 Başında Türkiye ve Dünya” konulu bir konferans verdi.

Dünyanın bilgi ve enformasyon çağı içinde bulunduğunu belirten Demirel, bunun icaplarına uyulmadığı takdirde geride kalınacağını ifade etti.

Konuşmasında Türkiye'nin iç ve dış politikasındaki gelişmeleri de değerlendiren Demirel, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın zor ve barınılması güç olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yükselen 10 pazar içinde yer aldığını ve G-20'ye dahil olduğunu, 34 ülkeye mal sattığını, 51 ülkede girişimcisi bulunduğunu kaydeden Demirel, bunun Cumhuriyetin başarısı olduğunu ve fena bir tablo olmadığını ifade etti.

9. Cumhurbaşkanı Demirel, böyle bir Türkiye'nin bulunduğu yerde duramayacağını belirterek, “Türkiye önümüzdeki 10 yıl içinde mutlaka dünyanın ilk on ülkesi arasına girmek mecburiyetindedir. Herkes bu gayrete iştirak etmelidir” dedi.

“AB SÜRECİ TÜRKİYE'NİN ZAFERİDİR”

Bu yapılırken fırsatlardan yararlanılması gerektiğine işaret eden Demirel, bu fırsatlardan birinin AB olduğunu söyledi. Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini anlatan Demirel, bunun 35 yılında kendisinin de yer aldığını kaydetti.

AB ile ilgili bugünkü noktaya gelinmesinde yaşanan süreci anlatan Demirel, “Hasta adamdan bu masaya gelinip, oturulmuştur. Bu, bugünkü hükümetin zaferi falan değildir. Bu mesele Türkiye Cumhuriyeti'nin zaferidir. Hiç kimse meyveyi kendisine alıp da yaprakları başkasına bırakmamalıdır” diye konuştu.

Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda çeşitli görüşler ortaya atıldığını kaydeden Demirel, bazı konuların zihinleri bulandırdığını söyledi. Demirel, “Zihin bulandırma öyle yerlere varıyor ki AB taraftarlığını azaltıyor. Halkın bu konuda aydınlatılması lazım” dedi.

İngiltere'nin iki defa tam üyelik yolunda veto edildiğini anımsatan Demirel, “Bu iyi bir şeyse bunda ısrar edeceksin, başka yolu yok” dedi. Türkiye'ye zorluk çıkardıklarını nüfus, din, yoksulluk gibi bir takım gerekçeler öne sürdüklerini kaydeden Demirel, bütün bunlara verilecek cevapların olduğunu, Türkiye'nin bu cevapları vererek yoluna devam edeceğini söyledi.

KIBRIS SORUNU

AB'ye üyelik yolunda Türkiye'nin önüne Kıbrıs engelinin çıkarıldığını kaydeden Demirel, Kıbrıs sorunun Türkiye'nin AB üyeliği ile alakasının bulunmadığını, bunun ayrı bir olay olduğunu söyledi.

Demirel, Türkiye'nin Kıbrıs'ta birtakım hakları olduğunu ifade ederek, adada 22 yıldır devam eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bulunduğunu ifade etti. Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bunları dikkate almadan Kıbrıs Rum idaresini adanın bütün hükümeti sayarak, onları AB'nin içine almak ve sonra da Türkiye'ye (bu meseleyi gidin çözün) demek fevkalade yanlıştır. Kıbrıs Türk halkının, Türkiye'nin Kıbrıs üzerindeki haklarından vazgeçsek acaba Fransa ve Hollanda'da Avrupa Anayasası'na (hayır) diyenler Türkiye'yi kabul edecekler mi? Varsayalım ki (Kıbrıs sizin olsun, biz unuttuk buradaki haklarımızı) deyiniz, sizi kabul edecekler mi? O ayrı bir mesele. Unutulmamalıdır ki Kıbrıs olayı megaloideanın, Helenizmin hedefidir. Yunanistan 1830'da Kıbrıs'ın peşine düşmüştür. Aynen Girit gibi Kıbrıs adasını almadıkça milli emelleri bir neticeye varmaz. Bunu bileceksiniz, her yapılan talepte buraya ne kadar yaklaştığını göreceksiniz.”

Kıbrıs'ın milli dava olduğunu kaydeden Demirel, bunun 2003 Martı'na kadar ifade edildiğini ifade etti. Demirel, “Böyle diyoruz ama nerede milli davamız? Niye bunu gürül gürül demiyoruz? Referandumda Annan Planı'na razı oldunuz da çözüldü mü mesele? Adil ve kalıcı çözüm nasıl olacak” dedi.

“BİZİ SAVAŞA İTERSİNİZ”

Türkiye'nin, Kıbrıs'taki Türklerin güvenlik içinde yaşamasını, topraklarının olmasını, kendilerini idare etmelerini ve Türkiye'nin stratejik haklarının ihlal edilmemesini istediğini vurgulayan Demirel, ”Niçin istiyoruz? Biz komşularımızla bir savaşa girmek istemiyoruz. Eğer bu meselede yanlış yaparsanız bizi komşularımızla savaşa itersiniz. Biz barış devletiyiz. Çok şey mi istiyoruz?” diye sordu.

Süleyman Demirel, adadaki Türklerin güvenlik içinde olmasını istediklerini belirterek, “Tekrar tekrar mı gidelim bu güvenliği sağlamak için. Onların bir toprağı olsun istiyoruz. Bunlar olmuş, iki bölgeli, iki kesimli Kıbrıs demişsiniz. Haydi bugün deyin bakalım” dedi.

Bugün Türkiye'nin önünde duran en önemli sorunlardan birinin Kıbrıs olayı olduğunu kaydeden Demirel, “verelim gitsinler” diyen mihraklar bulunduğunu söyledi. Demirel, “Her isteneni veriyorlar diye başka şey istemezler mi sizden” dedi.

Kıbrıs'taki halkın da “bölük” olduğunu kaydeden Demirel, Türkiye'nin en önemli meselelerinden birinin içinden çıkılmaz hale geldiğini ifade etti. Demirel, şöyle konuştu:

“Her gün (program verdik de açılım yaptık) diye övünmeye devam edin. Kıbrıs bir milli meseledir. (İki kesimli, iki bölgeli Kıbrıs olacaktır. Federasyona razı değiliz. Bağımsız Kıbrıs tanınacaktır. En azından bir konfederasyona razı oluruz) diyebiliyor musunuz? Hayır. (Ver kurtul) çözüm olsaydı, şimdiye kadar çoktan çözülmüş olurdu. Hiçbir hükümet Kıbrıs'ı vermiş içinden çıkmış duruma gelmez. Böyle bile yapsa, bunu AB için bile yapsa bunun AB'ye hiçbir yararı olmaz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle