Gündem Haberleri

  Demirel: Şokun altından kalktık

  Hürriyet Haber
  16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, Manisa Valiliği tarafından depremzedeler için Gölcük'ün Dumlupınar Mahallesi'nde yaptırılan 104 prefabrik konutun teslim törenine katıldı. Demirel, konuşmasında bir Kazak atasözüne değinerek, ‘‘Taş, herkes tarafından tutulursa hafiftir. Yani taş ne kadar ağır olursa olsun herkes tarafından kaldırılırsa, kalkar, hiçbir zorluğu olmaz. İşte burada sergilenen odur’’ dedi.

  Gölcük'e Devlet Bakanı Hasan Gemici, Bayındırlık ve İskán Bakanı Koray Aydın'la gelen Demirel, depremde 18 bin vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

  ‘‘Felaket sonrası soğukkanlı ve metin olmamız gerekiyordu. Bu şokun altında kalmamalıydık. Dünyanın yardımıyla da bu şoku atlattık. 250 - 300 bin kişinin mağdur olduğu felaketten sonra mutlaka bazı sorunlar yaşanacaktı. Bunları en hafif şekilde geçiştirdik. ‘Türkiye 10-15 sene bununla uğraşır' diyenler görmüşlerdir ki, bu şokun altından kalkılmıştır.’’

  Demirel, kalıcı konut yapılması için başvurular olduğunu belirterek ‘‘Baharla beraber burada seferberlik olacaktır. Her şeyin ne kadar çabuk yapıldığını göreceksiniz. 2000 yılı sonuna kadar yapılmış olacaktır’’ diye konuştu. Demirel, Gölcük’ten sonra İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Düzce'nin Küçük Ahmetler Köyü'nde yaptırılan 302 prefabrik konutu hak sahiplerine dağıttı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı