Gündem Haberleri

  Demirel ile Sezer, Danıştay'ın kuruluş yıldönümünde buluştu

  Hürriyet Haber
  10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay'ın 132. kuruluş yıldönümü bugün Ankara'da törenle kutlandı. Törene Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Cumhurbaşkanı seçilen Ahmet Necdet Sezer de katıldı. Sezer, Anayasa Mahkemesi'ne ait 06 AZS 03 plakalı Toyota marka araçla saat 10.55'de Danıştay'a geldi. Sezer'i Danıştay girişinde Danıştay Başkanı Erol Çırakman karşıladı. Sezer'in ardından Başbakan Bülent Ecevit ve Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan Danıştay'a geldi. Daha sonra gelen TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da Çırakman tarafından karşılandı. Demirel, törene katılmak üzere saat 11.00 sıralarında Danıştay'a geldi. Çırakman, Demirel'i de kapıda karşıladı. Daha sonra Demirel, törenin yapılacağı Danıştay Genel Kurul Salonu'na geçti. Bu arada Demirel ile Sezer'in tokalaşmasını görüntülemek isteyen basın mensupları arasında izdiham yaşandı. Demirel ve Sezer, foto muhabirleri ve kameramanların isteği üzerine üç kez el sıkıştı. Törene, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Yargıtay Birinci Başkan Vekili Mater Kaban, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeleri, askeri ve sivil yargının temsilcileri, Anayasa Mahkemesi üyeleri, Danıştay üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

  YAPILAN KONUŞMALAR

  Törende Danıştay Başkanı Erol Çırakman bir konuşma yaptı. Çırakman, anayasa ve yasa hükümlerinin toplumsal ihtiyaca göre değiştirilebileceğini, yasama organının bunun için var olduğunu vurgulayarak, ``Ancak, yapılmak istenen mevzuat değişikliklerinin, laik düzenin korunmasına yönelik bir düzenlemenin ya da amaçla uygulanan bir yaptırımın ortadan kaldırılması şartına bağlı kılınmasını anlamak mümkün değildir' dedi.

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Eralp Özgen ise, yargı bağımsızlığının hala tam olarak sağlanamamış olmasının yargının sorunlarının başında geldiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı