Gündem Haberleri

  Demirel iktidarı YÖK konusunda uyardı

  Hürriyet Haber
  02.10.2003 - 11:23 | Son Güncelleme:

  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, siyasi iktidarların ne yapacaklarsa üniversite ile beraber yapmaları gerektiğini bildirerek, ''Sanki üniversite kurumuna, üniversite konseptine veya üniversite hocasına, müessesesine hasımmış gibi iktidara gelip 'kökünüzü kurutacağız, bakın neler yapacağız' gibi bir düşünce teşhir etmek çok yanlıştır'' dedi.

  Demirel, Kuşadası'nda yapılan 20. Ulusal Gastroenteroloji Haftası ve Kongresi için basılan ''Güncel Gastroenteroloji'' gazetesine verdiği demeçte, bir Darülfünun'la işe başlayan Türkiye Cumhuriyeti'nin bugün ülkenin her köşesine yayılmış 77 üniversitesi bulunduğunu, bunu büyük başarı saydıklarını belirtti. Süleyman Demirel, her şey çok iyidir diyebilmenin mümkün olmadığını, ama her şey berbat demenin de büyük haksızlık olacağını söyledi.
    
  Demirel, siyasi iktidarlar değiştikçe ülkede bazı değişikliklerin de onunla beraber geldiğini bildirerek, şunları kaydetti:
    
  ''Benim anlayışıma göre, siyasi iktidarların işe başladıkları zaman üniversite ile karşı karşıya kalmaları kadar yanlış bir şey olamaz. Ne yapacaklarsa üniversite ile beraber yapmalıdırlar. Sanki üniversite kurumuna, üniversite konseptine veya üniversite hocasına, müessesesine hasımmış gibi iktidara gelip (kökünüzü kurutacağız, bakınneler yapacağız) gibi bir düşünce teşhir etmek çok yanlıştır. Üniversite bir siyaset konusu olamaz.
    
  Şimdi üniversiteyi yeniden tanzim etmede dikkate alınması gereken birinci mesele üniversitenin hür olmasıdır. Bu hürriyet bilimseldir ve bilimsel hürriyeti zedelemeyecek kadar -bilhassa devlet üniversiteleri için- mali bakımdan özerk olmalıdır. Kontrol bilimsel özerkliği zedeleyecekse, bugünkü durum odur, bu çok yanlıştır. İkinci mesele üniversitenin okunabilir olmasıdır. Yani huzur ve sükun içinde üniversitelerin çalışabilir olmasıdır. Üçüncüsü üniversite çağdaş olmalıdır. Türk üniversitesinin de Avrupa'nın, Amerika'nın, Japonya'nın yani modern dünyanın gelişmiş üniversiteleriyle bilimsel bakımdan bir rekabeti, yarışı söz konusu olmalıdır. Türk üniversiteleri birer cumhuriyet üniversiteleridir. Evrensel standartlara uyan bir üniversite olmalıdır.''
    
  Atatürk'ün kurduğu cumhuriyetin üniversiteleri olan bu kuruluşların olmazsa olmaz iki şartı olduğuna dikkati çeken Demirel, ''Şartlardan biri Türkiye ve memleket birliğinin muhafazası, diğeri delaikliktir. Bu iki ilke de temel insan haklarına aykırı değildir'' de.
     
  ''DÜŞÜNCELERİNİ HÜR BİR BİÇİMDE ORTAYA KOYMASI DOĞAL BİR ŞEY''
     
  Özerk üniversitenin ülke sorunları hakkında düşüncelerini hür bir biçimde ortaya koyması kadar doğal bir şey olmayacağını bildiren Demirel, şunları kaydetti:
    
  ''Siyasi iktidarlar üniversiteye karşı çok tahammüllü olmamışlardır. Üniversite-siyasi iktidar münasebetleri uysallık gerektiren münasebetler gibi görülmüştür ve onun içinde bu münasebetler Türkiye'de pek iyi gitmemiştir. Zaten hür ya da özerk, yani bilimsel özerk üniversite kavramı bizim devlet sistemimizde yenidir.
    
  Her 10 senede, 20 senede üniversite kanunu çıkarılması çok yanlıştır. Netice itibarıyla üniversite yönetiminde tutarsızlık meydana gelmektedir. Daha YÖK Kanunu çıkalı 20 sene oldu ve 10 sene önce bu kanunda bir sürü değişiklikler yapıldı.

  Aslında her şey dışardan göründüğü gibi değildir. Örneğin, seçim çok güzel bir şey ama beraberinde ikilik getirmektedir. Üniversitede seçim olayını çok abartmamak lazımdır. Belki seçim bazı ana kademelerde gerekli olabilir, ancak bunu da siyasi hüviyete kavuşturmamak lazımdır.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı