Gündem Haberleri

  Demirel’e TSK’dan irtica brifingi

  Hürriyet Haber
  17.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bugün irtica brifingi vererek, ‘Aşırı dinci akımların hâlâ Türkiye’de iç tehdidin birinci sırasında oturduğunu' vurgulayacak. İrticai olaylarda bu hükümet döneminin başlangıcında görülen azalmanın, son üç ay içinde yeniden yükselme eğilimine girdiği de örneklerle anlatılacak. Genelkurmay Karargahı'nda saat 14.30'da başlayacak brifingden önce Cumhurbaşkanı Demirel ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı bir süre başbaşa görüşecek.

  Demirel'in isteği üzerine gerçekleşecek brifingde, Refahyol döneminde tırmanan irticanın önlenmesi ile ilgili Milli Güvenlik Kurulu'nda alınan 28 Şubat kararları gündeme getirilecek ve rapor sunulacak. Brifingde, hükümetin 8 yıllık kesintisiz temel eğitim dışında 18 maddelik 28 Şubat kararları ile ilgili etkin politika izlemediği ve zaman zaman türban yasağında olduğu gibi geri adım attığı kaydedilecek. Batı Çalışma Grubu'nun irtica ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ettiği vurgulanacak ve BÇG'ye ulaşan bilgi ve istihbaratların değerlendirilmesi sonucunda irticanın hâlâ en büyük tehlike olduğunun altı çizilecek. İslami sermayenin çığ gibi büyüdüğü ve bu sermayeden aşırı dinci vakıf, dernek gibi kurumlara para akıtıldığı belirtilecek. Dış destekli İslami sermayenin mutlaka kontrol altına alınması ve tanınan ayrıcalıkların kaldırılması gerektiği vurgulanacak. Brifingde, Fethullah Gülen cemaati ile duyulan endişe de dile getirilecek. Askerler, Gülen cemaatinin, televizyon, gazete, okullar ve pek çok sayıda şirket ile önemli bir güç haline geldiğini ve aslında bu cemaatin laik Cumhuriyet için bir tehdit unsuru olduğunu belirtecek. Genelkurmay yetkililerinin, hükümetin siyasi kaygılar nedeniyle irtica odaklarının üzerine kararlılıkla yürümediğinden duyduğu endişeyi Demirel'e hissettirmeleri bekleniyor. Koalisyon ortakları arasında irtica ile mücadele konusunda uyum sorunu olduğu ve 28 Şubat kararlarının uygulanmasında zafiyetler doğduğu kaydedilecek.

  Brifingde verilecek mesajlar

  İrtica hâlâ en büyük tehlikedir.

  İrticai olaylarda bu hükümet döneminin başlangıcında görülen azalma, son üç ay içinde yeniden yükselme eğilimine girmiştir.

  Hükümet, siyasi kaygılar nedeniyle irtica odaklarının üzerine kararlılıkla yürüyememektedir.

  Koalisyon ortakları arasında irtica ile mücadele konusunda uyum sorunu vardır.

  Hükümet, 8 yıllık kesintisiz temel eğitim dışında 28 Şubat kararları ile ilgili etkin politika izlememiş, zaman zaman türban yasağında olduğu gibi geri adım atmıştır.

  İslami sermaye çığ gibi büyümektedir.

  Bu sermayeden aşırı dinci vakıf ve derneklere para akmaktadır.

  Dış destekli İslami sermaye mutlaka kontrol altına alınmalı, tanınan ayrıcalıklar kaldırılmalıdır.

  Fethullah Gülen cemaati TV, gazete, okullar ve şirketlerle önemli bir güç haline gelmiştir.

  Bu cemaat, laik Cumhuriyet için bir tehdit unsurudur.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı