GeriGündem Demirel, Denktaş'ın anıt mezarı için jüri üyesi oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demirel, Denktaş'ın anıt mezarı için jüri üyesi oldu

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş için yapılacak anıt mezar için düzenlenen uluslararası yarışmanın danışman jüri üyesi oldu.

Ocak ayında hayatını kaybeden Denktaş için uluslararası anıt mezar ve müze yarışması açan KKTC Bakanlar Kurulu adına KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, danışman jüri üyeliğini kabul eden Süleyman Demirel'e konuyla ilgili yazıyı Ankara'da takdim etti.
Saner'i kabulünde konuşan Demirel, KKTC hükümeti ve halkını böyle bir çalışma yaptıkları için kutladıktan sonra, "Böyle bir kahramana yakışır şekilde sahip çıktınız" dedi.
Denktaş'ın çok yakın bir dostu olduğunu hatırlatan Demirel, kendisi için doğup büyüdüğü Isparta neyse Kıbrıs'ın da aynı şey olduğunu söyledi.
Demirel, "Kahraman Türk ordusunun 1974'teki harekatıyla elde edilen netice henüz siyasi bakımdan bir sonuca varmış değildir ama 30 seneye yakın zamandır zaten KKTC mevcut. Ben her zaman da sayın Denktaş'a söyledim. Şimdi dünya sizi bir yerde tanır, bir yerde tanımaz. Ama bunları boş verin. Siz kendi topraklarınız içinde kendi halkınızı iyi idare etmeye bakın" diye konuştu.
KKTC'de demokrasinin işletildiğini kaydeden Demirel, "Şimdi burada en önemli mesele halkın devletini kucaklaması, devletin de halkını kucaklamasıdır. KKTC kalıcı bir devlettir. Adada barışı devamlı hale getirmek için, işbirliği için konfederasyon biçiminde veya başka biçimlerde işbirliği yapacak bir siyasi çözüm çıkarsa ona da kimse bir şey demez. Ama elde edilen haklardan geri dönülmesi mümkün değildir" dedi.
Demirel, KKTC'yi eninde sonunda dünyanın tanıyacağını belirterek, "Dimdik ayakta durun, değerlerinize sarılın, birbirinize sarılın ve Türkiye'ye, Türk milletine sarılın" şeklinde konuştu.
Demirel, Denktaş için düzenlenen uluslararası anıt mezar ve müze yarışmasıyla ilgili çalışmalara da imkanı nispetinde katılacağını ve elinden geleni yapacağını söyledi.
KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner de, yarışma jürisinin tanıtımını 1 Ağustos'ta yaptıklarını çünkü 1 Ağustos tarihinin Denktaş tarafından kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı'nın yıldönümü ve 1571'de Kıbrıs'ın Osmanlı tarafından fethedildiği tarih olduğunu söyledi.
Saner 1 Eylül'de de yarışmanın ilan edileceğini belirterek, yarışmaya ilginin yüksek olacağını düşündüklerini, jüri üyelerinin çok özenle seçildiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle