GeriGündem Demirel, Çiller'in siyasete dönmesi için ne düşünüyor?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demirel, Çiller'in siyasete dönmesi için ne düşünüyor?

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın büyük devlet adamı ve siyasetçi olduğunu söyledi.Demirel, Celal Bayar'ın doğumunun 125. yılı dolayısıyla Devlet Konukevi'nde düzenlenen anma toplantısında yaptığı konuşmada, Bayar'ın tarihin en zor zamanlarında çeşitli görevler yaptığını, güzel hizmetlerde bulunduğunu ifade etti.

Bayar'ın Demokrat Parti (DP) hareketini başlattığını ifade eden Demirel, “bazı insanların tarih tarafından haksızlıklara uğrayabildiğini” dile getirdi. Siyasetin zor bir iş olduğunu, incitici taraflarının bulunduğunu belirten Demirel, “Bayar, büyük devlet adamıdır, büyük bir siyasetçidir” dedi.

“Siyaset adamı olmak devlet adamı olmaya yetmez” diyen Demirel, Bayar'ın büyük bir halk adamı, vatansever olduğunu dile getirdi. Başarının, her zaman tesadüflerin eseri olmadığını söyleyen Demirel, Celal Bayar'ın “Atatürk'ü sevmek benim imtiyazımdır” sözünü hatırlatarak, Bayar'ın Atatürk'e sadakat ile bağlı olduğunu kaydetti.

Demirel, Bayar'ın Türk devriminin bir medeniyet hareketi olduğunu çok iyi bildiğini söyleyerek, bugün medeniyet hareketinin hangi tarafına bakılırsa bakılsın Bayar'ın görüleceğini ifade etti.

Bayar'ın hizmet dönemlerinde kendilerine sürekli destek olduğunu kaydeden Demirel, “Türkiye'nin 60 yılına bakınca görünen hizmetleri çoğunda DP'nin imzası vardır. Demokrasinin bizatihi kendisi en büyük hizmettir” dedi.

Demirel, Bayar'ın unutulmayacağını, halkın kalbinde olduğunu belirtti.

DİĞER KONUŞMACILAR

Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Sadık Tural da bugünü ve yarını iyi değerlendirebilmek için böyle günlerin iyi bir vesile olduğunu ifade etti.Celal Bayar'ın Atatürk'ün yolundan hiçbir zaman ayrılmadığını ifade eden Tural, kurumun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.


Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Gürsoy da babasıyla ilgili bazı anılarını anlattı. Celal Bayar'ın bazı yayınlarda “Cumhuriyet karşıtı” olarak gösterildiğini ifade eden Gürsoy, bunun doğru olmadığını belirtti. Gürsoy, “Bayar iyi ki doğmuş, yoksa demokrasimizin temel direği noksan kalırdı” dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de Bayar'ın bankanın ilk genel müdürü olduğunu belirterek, bankanın kuruluşu hakkında bilgi verdi. Bankanın 1 milyon sermaye ile kurulduğunu anımsatan ve bu sermayenin dörtte üçüncünün 30 kişilik kurucular tarafından karşılandığı belirten Özince, “İş Bankası daha kuruluşunda halka açıktı. Bu insanlar kendi kısıtlı varlıklarından bankanın kuruluşuna katkıda bulunmuşlardır” dedi.

Toplantıda, Demirel tarafından Celal Bayar ile ilgili yaptıkları çalışmalardan dolayı Prof. Dr. Mehmet Akif Tural ve Tarihçi-Yazar İsmet Bozdağ'a teşekkür belgesi verildi.

Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de katıldı.

“TARTIŞMAYA GİRMEM”

Demirel, toplantıya gelirken, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün “iki aydır takip edildiği” yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine, “Tamamen adli bir vakadır. Bu tartışmaya girmem” dedi.


Eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in tekrar siyasete dönmesi konusunda çağrıda bulunduğunun anımsatılması üzerine ise Demirel, “Partinin kongresi, partinin yöneticileri var. Onlar bilir” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle