Gündem Haberleri

  Demirel: AB, Türkiye için bir iddiadır

  Hürriyet Haber
  20.12.2001 - 16:41 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerinin bir an önce başlaması gerektiğini söyleyen 9. Cumhurbaşkanı Demirel, "AB, Türkiye için bir örgüte katılma değil, bir iddiadır" dedi.

  Demirel, Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü`nce, İSO Meclis Salonu`nda düzenlenen ``Avrupa Birliği Genişleme Süreci ve Türkiye`` konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye`nin AB`ye adaylık sürecini anlattı.

  Her ülkenin tarihinde önemli dönüm noktaları olduğunu ve Türkiye için Cumhuriyet`in ilanı, Atatürk devrimleri, çok partili siyasi sisteme geçiş ve piyasa ekonomisi kurallarının benimsenmesinin bu kapsamda sayılabileceğini ifade eden Demirel, ``Türkiye`nin, AB üyeliği de benzer bir tarihi dönüm noktası olacaktır`` dedi.

  Türkiye`nin, uygarlığın değerlerini Avrupalılıkta aradığını kaydeden Demirel, ``Türkiye için Avrupa Birliği, bir örgüte katılma değil, bir iddiadır`` diye konuştu.

  Tarihte, Avrupa`daki Türk kimliğinin, din temelinde ve olumsuz algılandığına dikkati çeken Demirel, sözlerini, ``Avrupa ile münasebetlerimizde karşılaştığımız sıkıntıların altında, bizim Avrupa ile geçmişteki ilişkilerimiz yatar. `Türk tehdidi ve Müslümanlık` Avrupa`nın zihninde mevcuttur`` diye sürdürdü.

  DÜN DÜNDÜR, BUGÜN BUGÜNDÜR

  Demirel, geçmişteki önyargıların ve korkuların bugüne taşınmaması gerektiğine vurgulayarak, ``Onun için `dün dündür, bugün bugündür` demek yanlış değildir`` dedi.

  Avrupa Birliği`nin, ``Avrupa`da barış ve barışın devamlılığı`` demek olduğunu anlatan Demirel, birliğin, ekonominin yanı sıra siyasi kimliğinin de bulunduğuna dikkati çekti.

  1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması ile Türkiye`ye tam üyelik hakkının verildiğini kaydeden Demirel, 1973 yılında yürürlüğe giren protokolle de tam üyelik aşamasına gelindiğini hatırlattı.

  Demirel, ancak o tarihten sonra gerek Türkiye`de, gerekse Avrupa`da koşulların değiştiğini ifade ederek, ``Anarşi ve daha sonra terör, Türkiye`nin Avrupa`ya entegrasyonunu zorlaştırmıştır. 1980`li yıllarda, ilişkilerde demokrasi ve insan hakları öne çıkarken, Türkiye`de demokrasiye ara verilmişti`` diye konuştu.

  Yunanistan AB`ye tam üye olduğu zaman, Türkiye`nin başında ``kavakyelleri estiğini`` söyleyen Demirel, ``Yunanistan`ın AB`ye girmesi, Türkiye`nin girmesini zorlaştırmıştır. Bu, şimdi de Avrupa Ordusu konusunda yaşanıyor`` dedi.

  BÜTÜNLEŞMİŞ, BÖLÜNMEMİŞ BİR AVRUPA

  Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra oluşan Avrupa`da, tüm ülkelerin ABüyesi olmak istediğine işaret eden Demirel, ``bütünleşmiş ve bölünmemiş bir Avrupa`nın`` bugünkü Avrupa`nın son şansı olduğunu ve bunu kullanması gerektiğini söyledi.

  Demirel, bütünleşmiş bir Avrupa için AB`nin genişleme sürecine girdiğini hatırlatarak, bu sürece Türkiye`nin Helsinki Zirvesi`nde dahil olduğunu anlattı.

  Zenginleşmenin yolunun AB`ye üye olmaktan geçtiğini anlatan Demirel, demokrasi ve piyasa ekonomisinin ``yarım yamalak`` olmayacağını, AB`nin kriterleri olan ``demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve serbest piyasa koşullarını`` benimsemek gerektiğini ifade etti.

  Türkiye`nin Laeken Zirvesi`ne davet edilmesinin yeni bir dönemi işaret ettiğini kaydeden Demirel, bundan sonra 2002 yılının Mart ayında başlayacak ve Haziran 2003`te sona erecek kurultaylarda, yeni bir Avrupa`nın oluşturulacağını, Türkiye`nin de bu sürece katılması gerektiğini vurguladı.

  Önümüzdeki 10 yıl içinde yeni bir dünya oluşacağına dile getiren Demirel, ``Bu bir trendir. Bu tren, bu istasyonda bir defa duracaktır.Sonra kalkıp gidecektir. `Biz, Avrupa`nın içinde olmaya mecbur değiliz. Başka alternatifler var` demenin anlamı yoktur. 150 yıldır, Tazminat`tan beri Avrupalı olmak için uğraşmışız. Tam tren gelmiş, `Ben binmiyorum` diyorsunuz. Kendinizi iyi yoklayın`` diye konuştu.

  HASTA YATAN ADAM

  Demirel, Türkiye`de yaşanan ekonomik krize de işaret ederek, ``Hasta yatağında yatan bir adam düşünün. Bu adamın ateşi, acıları, ağrıları olacak. Öyle olmasa hasta olmaz. O sıkıntılar geçecek. Türkiye, bu kriz içinden çıkacaktır`` dedi.

  Türkiye`nin, AB`ye üyeliğinin Türk kamuoyunda geniş destek bulduğunu ve halkın yüzde 77`sinin AB üyeliğini istediğini belirten Demirel, Avrupalı olmakla zengin olmanın eşit olduğunu halka anlatmak gerektiğini söyledi.

  Demirel, Türkiye ile diğer 12 aday ülkeyi de karşılaştırarak, Türkiye`nin, AB`ye katkısının çok daha fazla olacağını anlattı.

  AB İLE KATILIM MÜZAKERELERİ BAŞLAMALI

  ``AB ile katılım müzakereleri bir an önce başlamalıdır`` diyen Demirel, bunun için Kopenhag siyasi ve ekonomik kriterlerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

  Demirel, Türkiye`nin Laeken Zirvesi`nden sonra yeniden Avrupa`ya ısındığını belirterek, Avrupalı dostlardan anlayış beklendiğini ve onların Türkiye`yi kucaklama zamanlarının geldiğini söyledi.
     
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı