Gündem Haberleri

  ‘Demir gibiyim. Hala musluktan içiyorum’

  Soner KAVAK- Hasan BÖLÜKBAŞ/AKSARAY, (DHA)
  24.05.2008 - 15:29 | Son Güncelleme:

  AKSARAY’da 10 gündür süren ‘norovirüs’ salgınıyla ilgili tedavi edilen hasta sayısı 11 bini buldu.

  Hastalığın ilk ortaya çıktIğı günlerde başkanlık makamındaki tuvaletin lavabosundan doldorduğu şebeke suyunu içerek gündeme gelen Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Sadi Özdil, hastaneye kaldırıldığı iddialarını yalanladı. Özdil, “Demir gibiyim. Hala musluktan şebeke suyu içiyorum. Hastalandı haberleri yapanları mahkemeye vereceğim” dedi.

  14 Mayıs'ta saat 09.00’da Anadolu Öğretmen Lisesi'nden 34 öğrenci rahatsızlanarak, Aksaray Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Bunun ardından kentte, yüzlerce kişi karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetiyle hastanelere akın etti. Bugün sabah itibariyle tedavi edilen hasta sayısının 11 bine ulaştığı açıklandı. Sağlık Bakanlığı, hastalığın norovirüs mikrobundan kaynaklandığını ve bunun şebeke suyundan geçtiğini açıkladı. Belediye Başkanı AKP'li Nevzat Palta bakanlığın açıklamasını kabul etmeyerek suların temiz olduğu iddiasını sürdürdü.

  Belediye Başkan Yardımcısı Sadi Özdil ise, suyun temiz olduğunu göstermek için belediye tuvaletinin lavabo musluğundan doldurduğu suyu içmişti. Hakkında yerel gazetelerde norovirüs salgınına yakalandığı ve 2 gün hastanede yattığı yönünde haberler çıkan Özdil, DHA’ya konuştu. Özdil, oldukça sağlıklı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  “Hiç bir rahatsızlığım yok. Her gün sizlerle beraberim. Ne zaman hastalanıp da hastaneye yatacağım. Gece gündüz görevimin başındayım. Hastalandı diye haber yazanları mahkemeye vereceğim. Pazartesmi günü hukukçularımı toplayacağım. Hepsine tek tek dava açacağım.”
  Şebeke suyu içmeyi sürdürdüğünü söyleyen Sadi Özdil, “Hala muslukten şebeke suyu içiyorum. Kaynatılmış su, hazır su, ne blursam içiyorum. Susadığım anda elimin altında ne varsa içiyorum. Bugüne kadar ne syapıyorsam şimdi de aynısını yapıyorum” diye konuştu.

  VİRÜSÜN BULAŞTIĞI ÖNE SÜRÜLEN SOKAK

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, virüsün belediyenin şebeke hattını değiştirmesi sırasında patlayan kanalizasyon borusundan bulaştığını açıklamıştı. Belediyenin yaklaşık 20 gün önce su hattını değiştirdiği Taşpazar Mahallesi 841’inci sokak sakinleri, çalışma sırasında kanalizasyon borularının patladığını iddia etti. Mahallede özel bir işyerinin bekçisi olarak görev yapan 60 yaşındaki Muzaffer Koç, “Yaklaşık 20 gün önce mahallemizde belediye ekipleri su hattını değiştirdi. Bu sırada kanalizasyon borusu patladı. Bunun ben gördüm. Su hattına burada karışmış olabilir” dedi.

  Aynı mahallede oturan 62 yaşındaki Muhterem Aslan da belediyenin çalışması sırasında kanalizasyon hattının zarar gördüğünü belirterek, “Bu hastalık sudan bulaşıyor olabilir” diye konuştu.

  PALTA, 300 KİLOMETRE SU BORUSU DÖŞEDİM

  Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta ise, şebeke suyunun temiz olduğuna inandığını belirterek, “Göreve geldiğimden bu yana 300 kilometre su borusu döşedim. Yapmaya da devam ediyorum. Virüsün sudan bulaştığını düşünmüyorum. Çok fazla bir tedbir de almadık. Zaten görevimiz olan şeyleri yapıyoruz. Sadece, Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesiyle sudaki klor oranını 0.5’den 2’ye çıkardık” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı