Gündem Haberleri

  Demir de pirinç gibi spekülatörler haksız kazanç elde ediyor

  ANKA
  15.05.2008 - 11:45 | Son Güncelleme:

  İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), demirin de pirinç gibi spekülatörlerin haksız kazanç elde ettiği bir ürün haline geldiğine işaret ederek, fiyat artışlarının inşaat sektörünü "kilitlediğini" bildirdi. İMO, fiyat artışlarına karşı hükümetin gerekli önlemleri almasını istedi.

  İMO tarafından yapılan açıklamada, başta demir olmak üzere inşaat malzemelerine son birkaç aydır yapılan zamların, inşaat sektörünü krizin eşiğine getirdiği belirtildi. Hemen her girdi de görülen zam oranının demirde de fahiş olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Demir, tıpkı pirinçte olduğu gibi spekülatörlerin haksız kazanç elde ettiği bir ürün haline getirildi. Kimin hangi üründen, hangi oranda haksız kazanç elde edeceğinden daha önemlisi, fahiş fiyat artışlarının inşaat sektörünü kilitlediği, pek çok firmayı iflasın eşiğine getirdiğidir. TOKİ ile iş yapan müteahhitlerin yaşadığı sorun da budur” denildi.

  2007 yılının Aralık ayında başlayan demir-çelik zamlarının 2008 yılının ilk dört ayında artarak devam ettiği kaydedilen açıklamada, yapılan zammın yüzde 80’lere dayandığı vurgulandı.

  DEMİRDEKİ FİYAT ARTIŞI KRİZİ DERİNLEŞTİRECEK

  Türkiye'nin tek sac üreticisi olan Ereğli Demir Çelik Fabrikalarının yılbaşından bu yana dört kez ürünlerine zam yaptığı ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi:

  “TÜİK verilerine göre ise 2008 yılının ilk üç ayında zam şampiyonu demir oldu. Bu temel inşaat girdisinin bu oranda zam görmesi, maliyet hesaplarını alt üst etmeye yetti. Demirin inşaatlardaki payı yüzde 13’tür. Demir fiyatının yüksek oranda artması, beraberinde konut maliyetlerinde artışı getirecektir. Bu da zaten yaprak kımıldamayan konut sektörünün içinde bulunduğu krizi derinleştirecektir. Birçok inşaat firması bir taraftan projelerini durdururken, bir taraftan da gelen zamları satıştaki ürününe yansıtmakta, dolayısıyla ev sahibi olma istediği hayalden öteye geçememektedir.”

  HÜKÜMET DEMİR-ÇELİK FİYATLARINDA GEREKLİ ÖNLEMİ ALMALI

  Demir çelik fiyatlarındaki artışın hem açıklanan enflasyonla hem de petrole ve elektriğe gelen zamla uyumlu olmadığını altını çizilen açıklamada, ayrıca Avrupa ülkelerindeki demir çelik fiyatları ile Türkiye’deki fiyatlar arasında gözle görülür uçurumlar olduğu belirtildi.

  Açıklamada şöyle denildi:

  “Hükümet, gerekli önlemleri almadığı takdirde, 2005 yılından bu yana büyüme rakamlarında düşüş eğilimi gösteren sektör 2008 yılını öngörülen büyüme oranlarının çok altında kapatma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Bu da, GSMH oranı yüzde 30, istihdamdaki payı yüzde 15 gibi yüksek değerlerde olan inşaat sektöründeki ve beraberinde Türkiye ekonomisindeki krizi kalıcı hale getirecektir.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı