Gündem Haberleri

  Delilleri bilerek süpürttük

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uğur Mumcu’nun bombalı suikast sonucu öldürülmesi olayının ilk görgü tanığı bomba uzmanı Tayyar Tarhan sessizliğini bozdu. Tarhan, 7 yıl aradan sonra ilk kez dün akşam CNN-Türk'te yayınlanan beşN birK programı için Cüneyt Özdemir'e konuştu. Emekli olduktan sonra yaşadığı yeri gizleyen Tarhan, patlamanın ardından çevreye yayılan delilleri, ‘‘Yok etmek için değil, korumak için’’ süpürttüğünü söyledi. Tarhan, şunları söyledi:

  ‘‘Birazdan ortalık anababa gününe döndü. Biz ‘yaklaşmayın' anlamında kırmızı bir şerit çekmiştik ama kimse bunu dinlemedi. Üst düzey devlet görevlileri de suikastın olduğu yere gelince, ben ‘delilleri yok edilmeden toplamalıyız' diye düşündüm. Çünkü orada herhangi birinin ayakkabısını altına yapışacak tek bir çöp bile çözüme giden yolda yardımcı olabilirdi. Çalı süpürgesi getirttik. Torbalar bulduk ve ben kendi cebimden parasını verip bir kamyonet tuttum. Her şeyi yükledim. Emniyet'e götürdük ve orada eleklerde tek tek geçirerek bombanın muhteviyatını anlamaya çalıştık. Ama ortalık o kadar karışıktı ki pek çok delil ezildi gitti.’’

  Tarhan, delillerin ezilmesini önlemek için hiçbir şey yapamadığını belirterek, ‘‘Ben sıradan bir polis memuruydum ve karşımızda başbakan dahil tüm üst düzey yöneticiler vardı, ne yapabilirdik ki’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı