GeriGündem Delil titizliği 6 vekili kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Delil titizliği 6 vekili kurtardı

Delil titizliği 6 vekili kurtardı
refid:13185889 ilişkili resim dosyası

Anayasa Mahkemesi, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’a, Kürt sorununun çözümünde terör örgütü “PKK ve Abdullah Öcalan’ı adres gösteren beyan ve eylemleri” ile kapatmaya neden oldukları gerekçesiyle siyasi yasak getirip milletvekilliklerinin düşürülmesine karar verirken, “titiz delil” incelemesi 6 DTP’li milletvekilini siyasi yasak almaktan kurtardı.

4 gün aralıksız gece mesaisi yapan ve 40 saati aşkın çalışan Yüksek Mahkeme, iddianamedeki 141 delili tek tek inceledi ve yarısını eledi. Yüksek Mah-keme, 6 DTP’li milletvekili başta olmak üzere siyasi yasak istenen 219 DTP’linin, partinin kuruluş tarihi olan 9 Kasım 2005 öncesi söz ve eylemlerini kapatmaya delil saymadı. Böylece DTP kararının, AİHM’ye (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) gitmesi halinde “Daha parti bile kurulmadan önce yaptıkları eylemlerle hukuka aykırı delillerden mahkum edildiler. İfade özgürlüğü ve örgütlenme hakkı ihlal edildi” şeklinde bir “ihlal” kararı verilmesi olasılığının önü kesildi.

Mahkeme, Habur’da PKK’lıların DTP’liler tarafından törenle karşılanması ve DTP’li Emine Ayna’nın “Tabanımız dağa gidin diyor” gibi kamuoyunun tepkisini çeken çok sayıda ağır söz ve eylemi ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından önüne getirilmediği için değerlendirmeye alamadı. Gerekçeli kararda, AİHM’in Batasuna başta olmak üzere içtihatları çerçevesinde terörle bağlantısı bulunan, öven, propagandasını yapan, himaye eden partilerin demokratik yaşam içinde yeri olmayacağı vurgulanacak. DTP’nin PKK ile organik bağlantısı ve DTP’nin Öcalan’ın talimatıyla kurulduğunun da altı çizilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle