GeriGündem Delil sayılmalıdır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Delil sayılmalıdır

Fransa'da 6 ay hapse mahkum edilen Aladdin Çakıcı'nın avukatı aracılığı ile basına sızdırdığı ses kasetleri hükümeti ve siyaseti sarsmaya devam ederken, kasetlerin ‘delil’ olup olmadığı tartışması alevlendi.

DGM çevrelerinde, Aşık-Çakıcı kasetinin Çakıcı tarafından kaydedildiği ve ‘Hukuka aykırı delil toplama’ iddiasının sözkonusu olmadığı savunuldu. Aynı çevrelerde, Aşık-Çakıcı konuşması montaj değil de gerçek bir konuşma ise kesin olarak delil sayılır’ yorumu yapıldı. DGM çevrelerinde, Emniyet'in izin almadan yaptığı dinlemelerin ‘Hukuka aykırı toplanan delil’ diye nitelendirildiği ve kabul edilemeyebildiği belirtildi. Ancak bu örnekte Çakıcı-Aşık arasındaki diyaloğun bizzat Çakıcı tarafından kaydedilip, basın kanalıyla yargıya intikal ettirildiği kaydedildi.

DEP'lilerin ses kasetlerini iddianamesine delil olarak ekleyen Ankara DGM eski Başsavcısı Nusret Demiral ise ‘‘Parmak izi nasıl delil sayılıyorsa, ses izi de aynı öyle delil sayılmalı. Ses kasetlerine bilirkişi incelemesi yaptırılıp, orijinal olduklarının belirlenmesinden sonra delil kabul edilmelidir. Bana göre sözkonusu kaset gerçekse delil sayılmalıdır’’ dedi. Demiral, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Biz DEP soruşturmasında sanıklara ses araştırması yaptık. Hatta Leyla Zana konuşmak istemedi. Sorular sorduk, cevaplarını alarak, konuşmalarını karşılaştırdık. Delil olarak sunulan kasette geçen örneğin, ‘Geliyorum' kelimesini sanığa söylettik. Bilirkişi bu iki sesi karşılaştırdı. Sanıkların ses çizgileri, kalp atışları gibi birbirine tıpatıp uydu.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle