Gündem Haberleri

  Delil kararttı

  Hürriyet Haber
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün Kayseri’deki “yolsuzluk” iddiası konusunda “ihbar edilmesi gereken belgeleri vermeyerek soruşturmayı kasten engellediğini, delil kararttığını” öne sürdü.

  TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün Kayseri’deki “yolsuzluk” iddialarında adı geçen Avukat Yusuf Erikel’in de aralarında bulunduğu bazı sanıklar hakkında “Darbe girişimi ve silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla dava açtığını hatırlattı. Kart, davanın iddianamesine göre bu kişilere yönelik çalışmalar devam ederken, yine Kayseri’deki iddialarda adı geçen Hacı Ali Hamurcu’nun bulunduğu ihbarda “bir şebekenin Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden tahsil edeceği 10 trilyon liralık bir senetten” bahsettiğini, senedin aslının Yusuf Erikel’de bulunduğunun Öz’ün hazırladığı iddianamenin 8’inci sayfasında tutanak altına alındığını belirtti. Kart, iddianamede senetle ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hesap İşleri Daire Başkanlığı’nın 2607-14600, 2607-14601 sayılı tahsilat fişlerinin bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:

  “Savcı Öz, bu kadar ciddi ve önemli suç bulgularını Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbar etmesi gerekirken bunu yapmadı, soruşturmayı bilerek ve kasten engelledi. Bir başka ifadeyle delilleri karartmış ya da müdahale etmiştir. ‘Silivri’de hukuk yok’ derken, bu ve benzeri olayları kast ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nde artık bazı savcılar, cumhuriyetin ve hukukun savcısı olmak yerine, hükümetin savcısı olmayı tercih etmişlerdir. Savcılık makamı, Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 10 trilyonluk senedin aslını istemesi üzerine de senet aslının bulunamadığını cevaben bildirdi.” Kart, konuyla ilgili Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na başvuracağını belirtti.

  500 ABD’li görevliye ‘Hayır’ diyemediler

  ATİLLA Kart, bir soru üzerine “ABD Büyükelçiliği Siyasi İşler Yetkilisi’yle görüştüğünü” belirtti. Büyükelçiliklerin Meclis’le belirli periyotlarda temas kuran yetkililerinin olduğunu, bu kişilerin bütün partilere geldiklerini anlatan Kart, bu tür görüşmelerin açık ortamlarda yapıldığını, görüşmeler konusunda genel başkan ve genel merkez yetkililerine bilgi verdiklerini söyledi. Kart, görüşmede “Pensilvanya’dan, F Tipi yapılanmadan duyduğu rahatsızlığı, 500 civarında ABD’li uzmanın Türkiye’de görev yaptığına dair” iddiaları ve bundan duydukları rahatsızlığı ilettiğini bildirdi. Kart şöyle konuştu: “Şunu açıkça ifade ettiler: ‘Bize bugüne kadar bu kadar net şekilde ve derinlemesine Türkiye gerçekleri anlatılmadı. Siz demokrasiye ve yargıya hukuk dışı yöntemlerle müdahale edilmesinden endişelisiniz’ dediler. ‘Bu süreçte Türk halkının iradesinin ve seçimin belirleyici olacağına inanıyoruz’ dediler.” Kart, “500 ABD’li görevli konusundaki iddianıza yönelik bir açıklaması oldu mu?” sorusuna, “‘Hayır’ diyemedi. Önemli olan o” yanıtını verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı