Gündem Haberleri

  Dekanı tehdit eden öğrenci mahkemelik

  Hürriyet Haber
  07.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi'nde meydana gelen öğrenci çatışmalarının en tanınmış siması öğrenci Zafer Özbek hakkında, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Aysel Çelikel'i telefonla tehditten dava açıldı.

  İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davaya konu suç duyurusu, İstanbul Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Aysel Çelikel tarafından 10 ay önce yapıldı. Özbek'in 9 ay sonra bulunup ifadesinin alınmasıyla açılan davanın iddianamesinde, SBF'li sanığın Çelikel'in damadının evini telefonla arayarak, ‘‘Aysel Çelikel'e söyleyin, ülkücülerle uğraşmasın, cezasını ağır ödeyecektir’’ dediği öne sürüldü.

  Dekan Özbek, olaylara katılması nedeniyle sanık hakkında disiplin cezası istemişti.

  GÜVENLİĞİ BEN SAĞLIYORUM

  Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Çelikel bu telefon üzerine, hemen Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Çelikel başvurusunda, şunları söyledi:

  ‘‘Vize sınavları yapılırken öğrenciler arasında çatışma çıktı. Öğrenciler panik halindeydi. Zafer Özbek birkaç arkadaşıyla koridorda dolaşıyordu. Bu kişinin varlığı öğrenciler arasında korku yaratıyordu. Fakülte öğrencisi olmadığı için ayrılmasını istedim. Bana pervasızca 'sizin sağlayamadığınız güvenliği ben sağlıyorum' yanıtını verdi. Ayrılırken de hakaretvari sözler sarfetti. Bunun üzerine Rektörlüğe başvurdum. Eşim adına kayıtlı, damadımın kullandığı telefonu arayıp beni tehdit etmiş. Şikayetçiyim.’’

  SBF DEKANI DA TEHDİT EDİLDİ

  Çelikel, sanık Özbek'in, hakkında soruşturma başlatan SBF Dekanı Prof. Ülkü Azrak'ı da telefonda ‘‘soruşturma için hesap sorulacak’’ diye tehdit ettirdiğini öne sürdü.

  Özbek ise soruşturmayla ilgili verdiği ifadede, suçlamayı reddetti ve ‘‘Müştekiyle bir tartışmamız oldu. Fakat kimseyi tehdit etmedim. Beni okulda zor durumda bırakmak isteyen biri, bu telefonu etmiş olabilir’’ dedi.

  Savcılık iddianamesinde sanık Özbek'in TCK 188/3, 191/2 ve 273 maddeleri uyarınca gizli örgüt gücünü kullanarak tehditten 2 yıl 8 ay hapsini ve 1 yıl emniyet gözetimine alınmasını istedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı