Gündem Haberleri

  DEHAP'lılar yarın cezaevine giriyor

  Hürriyet Haber
  29.10.2003 - 14:31 | Son Güncelleme:

  3 Kasım seçimlerinde partinin seçime girebilmesi için "evrakta sahtecilik" yaptıkları gerekçesiyle Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırılan ve cezaları Yargıtay tarafından onanan DEHAP'lılar, yarın cezalarının infazı için teslim olacak.

  DEHAP eski Genel Başkanı Mehmet  Abbasoğlu ve eski Genel Sekreter Nurettin Sönmez'in cezalarının onanmasına yönelik Yargıtay kararı, İnfaz Savcılığı'na ulaştırıldı.

  PARTİLİLER UĞURLAYACAK

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın partiden ihraç edilmesini istediği Abbasoğlu ve Sönmez, yarın sabah DEHAP Genel Merkezi'nde partililerle buluşacak.

  Sönmez ve Abbasoğlu, partililerle vedalaştıktan sonra Haymana Cezaevi'ne gidecek.

  ABBASOĞLU: "VİCDANIMIZ RAHAT"

  Soruları yanıtlayan Mehmet Abbasoğlu, yarın vicdan rahatlığıyla cezaevine gideceğini belirterek şöyle dedi:

  "Biz hiçbir zaman bunu bir suç olarak, bir cezalandırma olarak algılamıyoruz. Suçlamaları ve cezalandırmayı içimize sindirmiyoruz. Sonuçta bu bir yargı kararıdır. Cezaevine girmek bizim için pek olağandışı bir olay değil.

  Bu anlamıyla kendimizi bir suçlu olarak oraya taşımıyoruz. Bize göre, mahkumiyet sadece giriştiğimiz hukuk mücadelesinin sonucudur. Biz bu yola barış ve insani değerlerimizi yanımıza alarak çıktık."

  AYDIN'IN CEZASI DAHA SONRA İNFAZ EDİLECEK

  Abbasoğlu ve Sönmez'le aynı davada mahkumiyet alan DEHAP eski yöneticilerinden Veysi Aydın'ın, ikamet yeri olan Diyarbakır İnfaz Savcılığı'na henüz Yargıtay kararı ulaştırılmadığından, infazı daha sonra gerçekleşecek.

  Aydın, cezasının Diyarbakır'daki Bismil Yarı Kapalı Cezaevi'nde infaz edilmesi yönünde talepte bulunmuştu.

  AYHAN DEMİR YURTDIŞINDA

  DEHAP'lılardan, Ayhan Demir ise Yargıtay'ın yerel mahkeme kararını onamasının ardından ekim ayı başında yurtdışına çıkmıştı. Demir'in, Fransa, İsveç veya İsviçre'ye gitmiş olabileceği belirtilirken, Yargıtay ve yerel mahkeme, DEHAP'lıların yurtdışına çıkışına yasak koymadığı için Türkiye'den çıkışında bir sorun yaşamamıştı.

  Ağrı'nın Diyadin ilçesinde yaşayan Demir'in ailesinin ise  hala burada ikamet ettiği öğrenildi.

  10 AY YATACAKLAR

  DEHAP'lı Mehmet Abbasoğlu, Nurettin Sönmez, Ayhan Demir ve Veysi Aydın, 3 Kasım seçimlerinde teşkilatlanmalarına yönelik belgelerin yanıltıcı olduğu gerekçesiyle Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce "evrakta sahtecilik" suçundan 1 yıl 11 ay 11'er gün ağır hapis cezasına çarptırılmış, bu ceza Yargıtay tarafından da onanmıştı.

  DEHAP'lıların mahkumiyeti 10 ayda infaz edilmiş olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı