Gündem Haberleri

  DEHAP'ın karar düzeltme istemine ret

  Hürriyet Haber
  17.10.2003 - 16:04 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 eski DEHAP yöneticisinin ''Resmi belgede sahtecilik'' yaptıkları gerekçesiyle aldıkları mahkumiyetin onanmasına yönelik yaptıkları karar düzeltme istemini reddetti.

  Alınan bilgiye göre, eski 4 DEHAP yöneticisinin karar düzeltme istemini inceleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ''Karar düzeltme isteminde ileri sürülen gerekçelerin tebliğname ve daire kararında incelenip reddedildiği, resen de karar düzeltme yoluna gidilmesi için bir neden bulunmadığı, hükme etkili inceleme dışı bir husus kalmadığı'' gerekçesiyle karar düzeltme istemini reddetti.
    
  Böylece hukuki süreç tamamlandı. Bundan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 kişi hakkındaki mahkumiyet kararının infaz işlemlerinebaşlayacak.
    
  Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, DEHAP'ın eski Genel Başkanı Abbasoğlu, eski Genel Sekreter Nurettin Sönmez, eski Genel Sekreter Ayhan Demir ve eski Genel Başkan Veysi Aydın'ı, partiyi 3 Kasım seçimleri öncesinde yasal örgütlenmesini tamamlamış gibi göstererek ''resmi belgede sahtecilik'' yaptıkları gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 342. maddesi, suçun birden fazla kez işlenmesi halinde cezayı artıran 80. maddesi ve cezada indirim öngören 59. maddeleri uyarınca 1 yıl 11 ay 11'er gün hapis cezasına çarptırmıştı.
   
  Temyiz istemini inceleyen Yargıtay 6. Ceza Dairesi, kararı usul ve yasaya uygun bularak oy birliği ile onamıştı.
    
  Bu kararı gerekçe göstererek, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) 3 KasımMilletvekili Genel Seçimleri'ne yönelik itirazlar yapılmıştı. YSK, bu itirazları 1'e karşı 6 üyenin oyuyla reddetmişti. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı