Gündem Haberleri

  Defne bebek Kazakistan'dan getirildi

  GEBZE (Kocaeli), (DHA)
  12.02.2011 - 18:29 | Son Güncelleme:

  KAZAKİSTAN’ın Almatı kentinde, 10 hafta erken doğan Defne Vural adı verilen bebek, kuvözde 6 saatlik uçak yolculuğu sonrasında Gebze Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi"nde tedavi altına alındı.

  Efes Pilsen’in Kazakistan’ın Almatı kentindeki bira fabrikasında, 11 aydan bu yana mali kontrol müdürü olarak görev yapan Fatih Vural’ın eşi Fatma Vural, hamileliğinin 30’uncu haftasında, karın ağrısı şik?yetiyle hastaneye gitti. Doğumun başladığı anlaşılınca anne ve bebeğin sağlığı için, Fatma Vural’a sezaryen yapıldı. 10 hafta erken doğan 1200 gram ağırlığındaki bebeğin hayati tehlikesi bulunduğu, Vural’ın çalıştığı fabrikanın bağlı olduğu gruba ait Anadolu Sağlık Merkezi’ne haber verildi. Bebeğin İstanbul’a nakli için hastane, ambulans uçağa 60 bin dolar (yaklaşık 95 bin lira) ödeyerek Almatı’ya gönderdi ve 6 saatlik dönüş yolculuğu tamamlandı.

  Anadolu Sağlık Merkezi’nde özel bakılma alınan bebeğin babası Baba Fatih Vural, "14 gün önce hastaneye karın şikayetiyle gittiklerini anlatırken şöyle dedi:

  "Defne doğdu .Oradaki şartlar buradaki gibi değil. Doktor takipleri karşılıklı olarak yapıldı ve hemen transfer çalışmalarına başlandı. 14’üncü gününde Türkiye’ye getirildi. Şu an bebeğim güvenli ellerde. İlk testleri temiz çıktı. Başta doktorlar bizi çok korkuttu ama bundan sonrası daha iyi olacak. 6 saatlik Uçak yolculuğu 11 saat sürdü. Umarım en kısa zamanda normal kilosuna ulaşır. Kızımız ikinci defa dünyaya gelmiş oldu."

  Hastanenin yeni Doğan Uzmanı Doç.Dr.Nermin Tansuğ, beklenmedik biçimde erken doğum, hem de solunum sorunları ortaya çıktığını belirtirken, "Orada doğar doğmaz solunum cihazına bağlandı, iki kez akciğerlerini geliştirmek için ilaç verildi. Ardından da 3 gün boyunca solunum cihazında kaldı. Yaklaşık 5 gün de yardımı solunumla hayata tutunmaya çalıştı. Bu süreçte doğumundan itibaren sürekli doktoruyla görüşüp buraya ne zaman gelebilir dedik. Hemen ambulans uçak ve oraya gidecek ekip ayarlandı ve dün öğleden sonra hastanemize bebek getirildi. 6 saatlik planlanan uçak yolculuğu 10 saati geçti. Bebek en az bir ay burada tutalacak" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı