Gündem Haberleri

  DDK: Kuzey Irak’a elektriğin devlete zararı 12 milyon dolar

  Çiğdem TOKER
  05.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Denetleme Kurulu, Kuzey Irak’a elektrik satmak için kurulan ve özel yasayla ÖTV avantajı sağlanan Kartet Elektrik yüzünden devletin 12 milyon dolar zarara uğratıldığını saptadı. DDK raporunda, Kartet’e başlangıçta TETAŞ’ın 6 sentten sattığı elektriğin daha sonra özel düzenlemeyle EÜAŞ’tan 4.2 sente indirilerek verildiği belirtildi.

  CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Türkiye’nin ilk özel elektrik ihracatçısı olarak Irak’a elektrik satan Kartet’e elektriğin indirimli verilmesi ve başka özel avantajlar sağlanması nedeniyle devletin 12 milyon dolar zarara uğratıldığını saptadı. 30 Ocak 2007 tarihli rapora göre, Enerji Bakanlığı’na bağlı EÜAŞ, TETAŞ ve TEİAŞ yöneticilerinin "görevlerini gereği gibi yerine getirmemesi" nedeniyle ortaya çıkan zarar, uygulama devam ettiği için her geçen gün artıyor. DDK’na göre zarar, Kartet’e başlangıçta 6.02 sentten TETAŞ’tan satılan elektriğin, daha sonra yapılan özel düzenlemeyle EÜAŞ’ca ve 4.2 sentten satılmasından doğdu.

  ÜÇ KURUM GÖREVİNİ YAPMADI:

  DDK, bu tespitleri de içeren enerji piyasası hakkındaki kapsamlı inceleme raporunu, Başbakanlık’a gönderdi. DDK müfettişleri, Enerji Bakanlığı’na bağlı TEİAŞ, TETAŞ ve EÜAŞ yönetim kurulları ile yöneticilerinin mevzuatla verilen "görevleri, gereğine uygun yapmadıklarını, savsakladıkları ve geciktiklerini" bunun sonucunda kamu zararı doğduğunu bildirerek, raporlarında şu saptamalara yer verdiler: "Bu gecikmelerden dolayı kamu zararı doğmuş ve bu zararın artması sözkonusudur. Bu nedenle, Başbakanlıkça konunun soruşturularak ilgililerin haklarında gereğinin yapılması uygun olacaktır. Kartet’in Irak’a elektrik enerjisi ihracatına ilişkin uygulamalar, soruşturularak ilgililer hakkında gerekli işlemler yapılmalıdır."

  ERDOĞAN SORUŞTURMA İZNİ VERDİ:

  Başbakanlık Teftiş Kurulu’na gelen rapor, bürokratlar hakkındaki soruşturma talebi nedeniyle Başbakan Tayyip Erdoğan’ın onayına sunuldu. Erdoğan’ın da raporda adı geçen kurumların bazı yöneticileri hakkında soruşturma için "olur" verdiği öğrenildi. Rapora göre, Irak’a elektrik ihracatı için kurulan Kartet yüzünden devletin zarara uğramasına yol açan süreç ve uygulamalar, özetle şöyle gelişti:

  1.2 milyon kilovatsaat:

  EPDK, Kartet’in Irak’a günde 1.2 milyon kilovatsaat elektrik satabilmesini sağlayacak Kurul kararını TEİAŞ’a 15 Eylül 2003’de gönderdi. Ancak TEİAŞ, Kartet’i sisteme almak için bu kararı beklemedi. Karardan üç gün önce 12 Eylül 2003’de TEİAŞ İşletme Müdürlüğü yetkililerince, bu kurul kararından önce 154 kilovoltluk Zaho fiderine (bağlantı) ait bütün sayaçlar söküldü. Kartet’in getirdiği ABB marka sayaçlar takıldı. Sayaçlar 13 Eylül 2003’de sınandı. 16 Eylül 2003’de enerjilendirildi. TEİAŞ, Kartet’e ikili anlaşma ve sistem kullanma anlaşmaları yapmadan elektrik verdi.

  18 ay 6 sentten satıldı:

  EPDK; TETAŞ’ın Kartet’e uygulayacağı tarifenin, TETAŞ’ın daha önce onaylanmış toptan satış fiyatı ortalamasının altında olmamasına karar verdi. TETAŞ bu karara göre, Kartet’e elektriği 6.02 sent/kwh’den sattı. Kartet, 16 Eylül 2003’den 31 Mart 2005 tarihine kadar 18 ay boyunca elektriğin kilovatsaatini 6.02 sentten satın aldı. TETAŞ, 639 milyon 232 bin 419 kwh elektrik için, Kartet’e 54 trilyon 184 milyar liralık fatura kesti.

  İndirim yasayla geliyor:

  13 Mart 2005 tarihli Resmi Gazete’de bir yasa değişikliği yayımlandı. EÜAŞ’a, ihracat amaçlı ve döviz bedelli elektrik satması için ilk kez izin verildi. İhracat amaçlı elektrik satan tek şirketi Kartet olduğu için, hükümetin TBMM’den geçirdiği bu yasa değişikliği de aslında sadece Kartet için yapılmıştı. Yasa çıkınca Kartet, 1 Nisan 2005’de TETAŞ’la ikili anlaşmayı bitirdi. Bu kez EÜAŞ’a, Irak’a elektrik ihracatı için başvurdu. Kartet ile EÜAŞ arasındaki "İhraç kayıtlı Elektrik Satışına İlişkin İkili Anlaşma" 2 Nisan 2005’de imzalandı.

  Zarar nasıl hesaplandı

  CUMHURBAŞKANLIĞI DDDK raporunda devletin uğradığı zarar, Nisan 2006 itibariyel 12 milyon dolar olarak hesaplandı. Hesap yapılırken, TETAŞ’ın 6.02 cent’lik ilk fiyatıyla EÜAŞ’ın 4.2 cent’lik satış fiyatları karşılaştırıldı. EÜAŞ Kartet’e 2005 yılı için elektriğin kilovatsaatini 4.20 cent’ten sattı. 530 milyon 569 bin kilovatsaat elektrik satıldı. DDK, iki kurumun yaptığı satışlar için 530 milyon 569 bin kilovatsaat ve 12 ay üzerinden hesap yaptı. Buna göre 2005 yılı için 9 milyon 656 bin dolar, 2006 yılı farkı için de 2 milyon 357 bin dolar fark çıkardı. Nisan 2006 sonu itibariyle, 12 milyon doların üzerinde zarar çıktı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı