Gündem Haberleri

  Dayakçı polisler gaspçı çıktı

  Hürriyet Haber
  20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya'da tek yönlü yola ters yönden giren sürücüyü tekme tokat döven polislerden ikisi gaspçı çıktı.

  Antalya'daki dayakçı polislerden Şener Göler ile İsmail Tireki, dayak olayından bir ay önce, Çorum'a gidip Salih Akın adlı vatandaşı silah zoruyla dağa kaldırdıkları ve Salih Akın'a zorla çek ve senet imzalattıkları gerekçesiyle Çorum'da tutuklandılar.

  Piyanist şantör İsmet Dinç, 9 Mart 1999 günü oğlu Umutcan ve eşi Derya Dinç'in de bulunduğu otomobilini Antalya'nın merkezinde bulunan tek yönlü yola ters yönden girmişti. Dinç, bu yüzden 8 polis tarafından tekme tokat dövülmüştü. Dinç'in dövülme sahneleri, televizyonlarda gösterilince bu polislerin bir ay önce silah zoruyla dağa adam kaldırıp zorla çek çek ve senet imzalattıkları da ortaya çıktı.

  TV'DEN TANIDI

  Çorum'da oturan Salih Akın, bir ay kadar önce gece yarısı evine gelen ve polis olduklarını söyleyen iki kişi tarafından dağa kaldırıldı. Polis olduklarını söyleyen kişiler tarafından başına silah dayanarak zorla çek ve senet imzalatılan Salih Akın, ertesi gün Çorum Cumhuriyet Savcılığı'na gidip başından geçenleri anlattı. Salih Dinç, bir ay önceki şikayet dilekçesinde ‘‘Polisler bana ‘Biz başka bir ilin gasp masasında çalışan dedektifleriz. Sen Antalya'da oto kiralama işi yapan Nezahat Aksu'ya olan borcunu ödememişsin. Şimdi bu borcun karşılığında senet ve çekleri imzalayacaksın' dediler. Başıma silah dayadıktan sonra boş çek ve senetleri imzalattılar’’ dedi. Salih Akın, polislerin kullandığı otomobilin plakasını verdiyse de bu plakanın sahte olduğu sonradan anlaşıldı.

  Çorum Cumhuriyet Savcılığı, esrarengiz gasp olayını çözmeye çalışırken Antalya’daki dayak olayının görüntüleri televizyonlarda yayınlandı. Tüm vatandaşları ayağa kaldıran olay Salih Akın'ın da dikkatini çekti. Salih Akın, görüntüleri izlerken, ‘‘Bunlardan ikisi beni dağa kaldıran polisler’’ diye bağırdı. Salih Akın, ertesi gün savcılığa giderek, ‘‘Savcı Bey, beni kaçırıp zorla senet imzalatanları buldum. Onlar Antalya'daki şoförü dövenlerin arasındaki iki kişi’’ dedi.

  SAVCILIK DEVREDE

  Çorum Cumhuriyet Savcılığı'nın talebi üzerine, zaten açığa alınmış olan iki polis Antalya'da gözaltına alınıp Çorum'a getirildi. Savcı huzurunda yaptırılan yüzleştirmede, müşteki Salih Akın, kendisini kaçıran Şener Göler ile İsmail Tireki adlı polisleri hemen teşhis etti. Akın, ‘‘Geceyarısı evimi basıp silah zoruyla beni dağa kaldıran ve sonra da silah zoruyla çek ve senet imzalatan kişiler işte bu ikisiydi. Kendilerinden davacı ve şikayetçiyim’’ dedi. Bunun üzerine mahkemeye sevkedilen dayakçı polislerden Şener Göler ile İsmail Tireki, 13 Mart 1999 günü tutuklanıp cezaevine konuldu. Her iki polisin de Salih Akın'ın kaçırıldığı gün Antalya'da olmadıkları da anlaşıldı. Bu iki polisin, Antalya'da bir oto kiralama şirketi sahibi Nezahat Aksu'nun alacağını komisyon karşığılında tahsil etmeye kalkıştıkları ortaya çıktı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı