Gündem Haberleri

  Dayağı protesto

  Hürriyet Haber
  23.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son bir hafta içinde Türkiye genelinde hastalardan dayak yiyen üçüncü doktor, SSK İstanbul Eğitim Hastanesi 1. Dahiliye Klinik Şef Yardımcısı Dr. Kenan Onsun oldu. Kafa travması geçiren Onsun’a yapılan saldırı, baret giyen meslektaşları tarafından protesto edildi.

  SSK İstanbul Eğitim Hastanesi 1'inci Dahiliye Klinik Şef Yardımcısı Dr. Kenan Onsun'un, önceki gün poliklinikte Uğur Başar isimli bir hasta yakınının yumruklarına hedef olması ve kafa travması geçirmesi ‘baret’ giyen meslektaşları tarafından protesto edildi. Hastanede görev yapan diğer sağlık personeli ve hastalar tarafından da desteklenen protestoda, ‘Sayın Okuyan, Alo Dövülen Doktor hattı istiyoruz’, ‘Emeğimizin karşılığı yumruk’, ‘Hekimler sistemin günah keçisi mi?’, ‘Daha iyi sağlık hizmeti vermek istiyoruz’, ‘Yargısız infazlara son’ dövizleri taşındı.

  İstanbul Tabip Odası'nın poliklinikler önünde düzenlediği eylemde, hastanenin oda temsilcisi Dr. Cengiz Konuksal, basın açıklaması yaptı. Son bir hafta içinde, Tekirdağ’da SSK Hastanesi Başhekimi Dr. Özer Eşsiz, İzmir'de Dr. Ali Özerman, son olarak da Dr. Kenan Onsun'un saldırıya uğradığını belirten Dr. Konuksal, ‘‘Bu saldırıları kendimize ve hekimlik mesleğine yapılmış sayıyor ve şiddetle kınıyoruz. Bu son saldırıyla, sağlık kurumlarında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliklerinin olmadığı bir kez daha açığa çıkmıştır’’ dedi. Dr. Konuksal, Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm yetkili birimlere, sağlık kurumlarında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini koruyacak önlemleri ivedilikle alma çağrısı yaptı.

  İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Orhan Arıoğul, Türkiye'de sosyal güvenlik harcamalarının kara delik olarak nitelendirilmesini eleştirerek, ‘‘Türkiye'nin bütçesinde sağlığa ayrılan yüzde 2.2'lik oran en geri kalmış Afrika ülkesinden bile daha düşükken hekimlere saldırı düzenlenerek sorunların iyileştirileceğini zanneden hasta bir zihniyet bulunuyor. Bu şekilde ülke sorunları çözülmez’’ diye konuştu.

  Öte yandan, SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası) Şişli Şubesi tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Şişli Eğitim Hastanesi'nde yaşananların, idare-mafya işbirliğinin somut bir sonucu olduğu öne sürüldü. Sendika olarak yaptıkları incelemelerde vakıf ve derneklerin usulsüz çalıştığı ve halktan bağış adı altında zorla para toplandığı iddia edildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı